Kumlamanın, dişhekimliği materyallerinin bağlantı kuvvetine etkisi üzerine araştırmalar
Researches on the effect of sandblasting to the dental materials
  1. Tez No: 111494
  2. Yazar: H. FUNDA ÇETİNER TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE H. NAYIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
İn vitro yapılan çalışmada, diş(mine ve dentin) yüzeyleri ve metal (titanyum, palladyum alaşımı, krom-kobalt alaşımı, krom-nikel alaşımı) yüzeylerine iki farklı yapıştırıcı uygulanarak makaslama kuvvetlerine dayanıklılığı incelendi. Bu amaçla 70 adet üst kesici diş, 70 adet molar diş kullanıldı. Alaşım olarak 56 adet titanyum, 56 adet palladyum alaşımı, 56 adet krom-kobalt alaşımı, 56 adet krom-nikel örneği kullanıldı. Mine için kesici dişlerin vestibül yüzeyi, dentin için azı dişlerinin mesial ya da distal yüzeyleri kullanılarak her yüzeye 50/ım, 20^m AI2O3 'le kumlama ve fosforik asit uygulanarak, iki farklı reçine siman (Panavia 21, Rely X) ile yapıştırıldı. Metal yüzeyleride cilalı, 50, 150 ve 250/zm AI2O3 ile kumlama yapılarak iki farklı yapıştırıcı (Panavia 21, Rely X) yüzeye uygulandı. Tüm örnekler 2 hafta boyunca serum fizyolojikte tutulduktan sonra, 1500 kez 5-55°C de“ thermocycling”işlemine tabii tutuldu. Daha sonra iki hafta daha serum fizyolojikte bekletildi. Bağlantı bölgesine 0.5mm/dk' lık hızla makaslama kuvveti uygulamak üzere İnstron test cihazına yerleştirildi ve kopma sonuçları değerlendirildi. Sonuçlar üç yönlü varyans analizi ve Student-t testi kullanılarak değerlendirildi. Mine ve dentin gruplarında en yüksek bağ kuvveti 50jum AI2O3 'le kumlama ve asitleme yapılan mineye Rely X uygulanan yüzeyde elde edildi. En düşük bağ kuvveti asit uygulanmış dentin Panavia ile yapıştırıldığında elde edilmiştir. Metal yüzeylerinde ise en yüksek bağ kuvveti grup 50 fim AI2O3 'le kumlama yapılan Cr-Ni'le Panavia 21 uygulanandığında elde edilmiştir. En düşük bağ kuvveti cilalı Cr-Co yüzeyi Rely X ile yapıştırıldığında elde edilmiştir. 136
Özet (Çeviri)
The shear bond strength of tooth surfaces (enamel and dentine) and metal surfaces (Titanium metal, palladium alloy, chromium-cobalt alloy, nickel-chromium alloy) have been evaluated in vitro using two different resin cements. 70 upper central and 70 molar teeth has been used in the research. 56 titanium metal, 56 palladium alloy, 56 chromium-cobalt alloy, 56 nickel-chromium alloy specimens have been cast. The vestibular enamel of central teeth and mesial or distal dentin of the molar teeth, has been used as the bonding surface. Each tooth surface has been etched either 37% phosphoric acid or air abraded with 50/im AI2O3 or 20 /um AI2O3 andbonded two diferent resin cements-Panavia EX or Rely X. The metal surfaces were air abraded with 50,150 and 250 mu and bonded with Panavia or Rely X. All specimens were thermocycled at 5-55 C for 1500 times after immersion ir serum physiologic for 2 weeks.The shear bond strength strength of the bonds were evaluated in a Universal Testing Machine, at a cross head speed of 0.5mm /min. The result were evaluated 3 way ANOVA and Student t test. In the tooth material group, the highest bond strength were obtained in enamel sandblasted with 50/im AI2O3 and acid etched, the lowest in acid etched dentine bonded with Panavia 21. In metal surfaces the highest bond strength is obtained in. Ni-Cr alloy sandblasted with 50//m AI2O3 and bonded with Panavia 21 and lowest in polished Cr-Co alloy with bonding Rely X. 137