Ön grup süt dişlerinde kullanılan polimerglas ve kompozit kuronların bazı mekanik testler ve klinik yönden değerlendirilmesi
Evaluation of polymerglass and composite crowns applied to anterior group primary teeth with some mechanical tests and from clinical angle
  1. Tez No: 111500
  2. Yazar: SEVGİ KAMBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NEŞE AKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
-106- ÖZET Bu çalışmada çocuk diş hekimliğinde yaygın çürüklü ön bölge süt dişlerinde restorasyon yöntemi olarak kullanılan seluloid kuronlar ile bu yönteme alternatif olacağı düşünülen prefabrik polimerglas (New Millenium Crowns, Success Essentials,ABD) kuronlar in vivo ve in vitro olarak değerlendirildi. Çalışmanın invivo bölümünde, yaşları 4-6 arasında değişen 21 hastanın simetrik süt I. kesici dişlerine seluloid kuron+kompozit ve New Millenium Crown restorasyonlar uygulandı. Restorasyonları tamamladıktan sonra, hastalar klinik olarak USPHS modifıye sistemi kriterlerine göre 3, 6, 9 ve 12. aylarda kontrol edildi ve değerlendirildi. 12 aylık klinik takip sırasında renk uyumu, marjinal adaptasyon, anatomik form, sekonder çürük,retansiyon gibi kriterler baz alındı. 12 aylık kontrollerde seluloid kuron + kompozit ve polimerglas kuron(New Millenium Crowns) grupları arasında marjinal uyum ve renk uyumu kriterlerinde anlamlı bir fark bulgulanırken sekonder çürük, anatomik form ve retansiyon kriterleri bazında her iki grup arasında anlamlı bir farklılık bulgulanmadı. Çalışmanın invitro bölümünde ise; restorasyonlarda kullanılan materyallerin bazı fiziksel özelliklerini değerlendirmek için basma,çekme, bükülme kuvvetlerine direnç testleri ve sertlik testi uygulandı. Materyallerden her deney için 7 şer örnek hazırlandı. Charisma ve ArtGlass materyalleri arasında sertlik, çekme dayanımı testleri sonucu istatistiksel olarak anlamlı bir fark-107- bulgulanmasına rağmen (p0,05). Polimerglass esaslı kuron uygulaması, madde kayıplı ön grup süt dişlerinin restorasyonlarında başarıyla uygulanabilecek alternatif bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
-108- SUMMARY In this study the celluloid crowns, used as the restoration method if severely carious primary anterior teeth in pediatric dentistry and the prefabricated polymerglass crowns (New Millenium Crowns,Succes Essentials,USA) that can be alternative for celluloid crowns were evaluated with in vivo and in vitro tests. At the in vivo part of study, celluloid crown+composite and polymerglass crown restorations applied to the symetric 1st primary anterior teeth of 21 patients, between ages 4 and 6. As the restorations completed, the patients had been controlled and evaluated clinically according to the USPHS modified criteria system, at the3rd, 6th, 9th and 12th months. During the 12 months clinical evaluation, color stability,marginal adaptation,seconder caries,anatomic form and retantion had been taken as the basis. According the results of in vivo study there was statistical significant difference between celluloid crown+ composite group and New Millenium Crowns group in marjinal adaptation and color stability criterias but there was no statistical significant difference between these two groups in secondary caries,anatomic form and retantion criterias.-109- Compressive strength, indirect tensile strength, flexural strength and hardness test were applied in order to evaluate some physical characteristics of the materials used in the restorations. Seven samples were prepared for tests from each material.