Böbrek tranplantasyonu yapılmış immunsupresif ilaç kullanan hastalara verilen ilaç eğitiminin önemi
  1. Tez No: 111565
  2. Yazar: AZİME KARACA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECMİYE SABUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Bu çalışma, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Transplantasyon Ünitesi 'nde böbrek transplantasyonu yapılmış immunsupresif ilaç kullanan, Transplantasyon Polikliniği 'ne kontrole gelen 30 denek üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma, böbrek transplantasyonu yapılmış immunsupresif ilaç kullanan hastalara verilen ilaç eğitiminin, öneminin vurgulanması, elde edilen sonuçların hasta bakamına yansıtılması amacı ile planlanmıştır. Araştırma kapsamına giren 30 deneğe, 27 sorulu anket formu uygulanmış ve anketler karşılıklı görüşme yolu ile doldurulmuştur. Araştırma kapsamına alınan deneklerin 143. 3 'ü (n=13) 26-35 yaş grubunda, %46.7'si (n=14) ilkokul mezunu, *26.7'si (n=8) işçi, 463.3'ünün (n=19) evli olduğu, %90.5'nin (n=8) il'de yaşadığı saptanmıştır. Araştırmamızda vaka sayımızın az olmasına rağmen İstanbul Tıp Fakültesi Transplanatasyon ünitesinde verilen ilaç eğitiminin yeterli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was done in Istanbul University İstanbul Medical Faculty Aplications and Research Hospital Transplantation Unit on 30 cases who had kidney transplantation and who are still using isnunsupresive drugs and who came to transplantation policlinic for check-up. The research has been planned with the aim stressing the importance of drug education given to the patients who were using insnnnsupresive drugs and reflecting the result to patient care. A questionairre consisting of 27 questions were given to the 30 cases involved in the research by face to face communication. In the research group are find out that 143.3 (n=13) of cases were between 26-35 of age, 146.7 (n=14) were graduated from primary school, 126.7 were workers, 130 (n=9) were businesman, 163.3 (n=19) were married. Meaining fulness of the results were statistically examined by using percentage and lineer corelations. As a result despite the small number of the cases involved in the research it might be said that the drug education given Istanbul University Faculty of Medicine Transplantation Unit is sufficient.