Endosulfanın farelerde (mus musculus) serum asit fosfataz aktivitesi üzerine etkisi
The Effect of endosulfan on serum acid phosphatase activity
- Tez No: 11173
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
- 26 - VII - ÖZET Endasülfan, tarım zararlılarına karşı geniş ölçüde kullanılan bir insektisittir. Diğer yandan endasülfan'ın balık ve memeliler için son derece toksik olduğu bilinmektedir. Buna ek olarak endosülfan bitki dokularında birikmekte ve bu yalla insan hayatı için zararlı olmaktadır. Endosülfan son derece toksik almasına rağmen molekül düzeydeki etkisi hakkında yeterli bilgi yoktur. Bu çalışmada endosulfan 'm etki mekanizmasını belirlemek için endosülfan verilmiş farelerde serum asit fosfataz aktivitesindeki değişiklikler incelenmiştir. LD30 endosülfan enfeksiyonundan sonraki 2,4,8,16 ve 32. saatlerde steril plastik bir enjektöre farelerin kalbinden kan örnekleri alınmıştır. Serum santrifüjleme ile izole edilmiştir. Sonra asit fosfataz (Total ve prostatik olmayan) aktivitesi ölçülmüş ve sonuçlar kontrol grubuyla karşılaştırılmıştır. Endasülfan 'ın toplam ve prostatik almayan enzim aktivitelerinde bazı değişikliklere neden olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
- 27 VIII - SUMMARY Endasulfan is known as an insecticide and widely used against pests. On the other hand it is well known that endasulfan is highly toxic for fish and mammalians. In addition it is accumulated on plant tissues and in this way harms human life as well as animals. In spite of being highly toxic there is not enough knowledge about its effect at molecular level. In this work in order to investigate the affecting mechanism of endosulfan we have studied the changes on serum acid phosphatase activity of endosulfan injected mice. After injecting LD"n endosulfan at 2,4,8,16 and 32 hours the blood samples were taken from the heart of mice by a sterile plastic syringe. The serum was isolated by centrifugation. Then the acid phosphatase activity (total and non-prostatic) were measured and the results were compared with control group. It is found that endosulfan was caused some changes on total and non-prostatic enzyme activities.