Çoruh Vadisinde yetiştirilen bazı elma çeşitlerinin fenolojik, biyolojik ve pomolojik özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 58531
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM ALUMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Elma yetiştiriciliğinin yaygın olarak yapıldığı Çoruh vadisinde çok değişik özelliklere sahip elma çeşitleri bulunmaktadır. Araştırmamızda, 1995-1996 yıllarında yörede yetiştirilen bazı elma çeşitlerinde fenoiojik, biyolojik ve pomolojik özellikler incelenmiştir. Elma çeşitlerinde tam çiçeklerime dönemi ilk yıl 13 Mayıs'ta başlamış ve 22 Mayıs'ta sona ermiştir. İkinci yıl elma çeşitlerinde tam çiçeklenme dönemi ise 8 Mayıs ile 14 Mayıs arasında gerçekleşmiştir. Çeşitlerin çiçeklenme sürelerinin ise 9 gün ile 13 gün arasında değiştiği gözlenmiştir. Meyve olgunlaşması bakımından, en erkenci çeşitler 1995 yılında Kabak (25 Ağustos), 1996 yılında Fındık (9 Ağustos) olmuştur. İki yıllık verilere göre çeşitlerde tam çiçeklenmeden hasat olgunluğuna kadar geçen süre 94 gün ile 156 gün arasında değişmiştir. Elma çeşitlerinin polen üretim miktarları 29187 adet (Karadacik) ile 104125 adet (Limon), polen canlılık düzeyleri % 44.46 (Karadacik) ile % 94.87 (Starking Delicious) arasında bulunmuştur. Değişik sakkaroz konsantrasyonlarında (% 0-5-10-15-20-25) çeşitler ilk yıl % 25.8 (Şah) ile % 87.5 (Ağelma), ikinci yıl % 25.71 (Tekerlek) ile % 87.98 (Starking) arasında çimlenme düzeyleri göstermişlerdir. Genel olarak % 10 ve % 15'lik şeker konsantrasyonlarında en yüksek polen çimlenme oranları tespit edilmiştir. Bu konsantrasyonlardan sonra çimlenme oranlarında düşme meydana gelmiştir. Kendileme çalışmalarında Tekerlek ve Katırbaşı çeşitlerinde meyve tutumu elde edilememiştir. Genel olarak kendilemeden elde edilen meyve tutum oranlan serbest tozlama ve melezleme kombinasyonlarından daha düşük bulunmuştur. Ağaç başına ilk yıl 198.06 kg ürün ile Starking Delicious, ikinci yıl 246.76 kg ile Limon çeşidi en verimli çeşitler olarak tespit edilmiştir. Elma çeşitlerinin yaprak alanları 24.05 cm2 (Kabak) ile 71.51 cm2 (Limon) değerleri arasında değişim göstermiştir. Meyve ağırlığı değerlerine göre en iri meyveli çeşit ilk yıl Şah (203.08 g), en küçük meyveli çeşit ise Ağdacik (83.48 g) olarak belirlenirken, ikinci yıl Tekerlek (258.68 g) en büyük, Fındık (17.52 g) ise en küçük çeşit olarak tespit edilmiştir. Çalışmanın ilk yılında çeşitlerin SÇKM'leri % 11.86 ile % 14.03, pH değerleri 3.79 ile 4.84, toplam asitlik % 0.261 ile % 0.691, indirgen şeker değerleri ise % 6.10 ile % 7.93 arasında bulunmuştur. Bu değerler 1996 yılında ise şu şekilde gerçekleşmiştir : SÇKM % 11.5 ile % 14.5, pH 3.44 ile 4.92, toplam asitlik % 0.205 ile % 0.869, indirgen şeker miktarları % 5.30 ile % 8.96 toplam şeker miktarları ise % 838 ile % 12.72 arasında değiştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Apple is commonly, grown in Çoruh valley and there are a lots of varieties in different characteristics. In this study, phenological, biological and pomological properties of some apple varieties grown the region were investigated in 1995 and 1996. Full flowering term in all apple varieties started on 13 May and ended on 22 May in the first year. It was between 8 May -14 May in the second year. Flowering period of varieties ranged from 9-13 days. Pollen production and viability of apple varieties were 29187 for Karadacik and 104125 for Limon and 44.46 % for Karadacik and 94.87 % for Starking Delicious. Pollen germination rates were between 25.8-87.5 % (0-5-10-15-20-25 %) in the first year, and 25.71-87.98 % in the second year in different sucros concentrations (0-25 %). The highest germination rates were generally obtained from 10 and 15 % sugar concentrations. There were no fruit setting with self pollination in Katırbaşı and Tekerlek apple varieties, and was high with open pollination and it cross combinations as compared to self pollination in the apple varieties. The highest yield per tree was 198.06 kg in Starking Delicious variety in the first year, and 246.76 kg in Limon variety in the second year. Leaf areas of varieties were 24.05 cm2 in Kabak and 71.51 cm2 in Limon. According to fruit weight, the biggest fruit was taken from Şah and Tekerlek and the smallest was obtained from Ağdacik and Fındık apple varieties in the first and second year, respectively. There were differences in TSS, pH acidity, reducing sugar and total sugar contents of samples taken from different varieties in 1995 and 1996. In 1995, these properties had values as 1 1.86-14.03 % TSS, 3.79-4.84 pH; 0.261-6.691 % acidity and 6. 10-7.93 % and in 1996 these were as 11.5-14.5 % TSS; 3.44-4.92 pH; 0.205-0.869 % acidity and 5.30- 8.96 % reducing sugar, and total sugar content changed between 8.38 % and 12.72 %.