Astımlı hastalarda nitrik oksit, miyeloperoksidaz ve eser elementler
Nitric oxide, miyeloperoxidase and trace elements in asthmatic patients
  1. Tez No: 111928
  2. Yazar: EMİNE SARDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORKİDE DONMA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
6. ÖZET Bu çalışma, hem biyolojik bir aracı molekül ve hem de bir serbest radikal olarak bilinen NO ile nötrofîl aktivasyonunun bir göstergesi olarak, bakterisidal etki gösteren bir enzim olan MPO'nun; bu her iki parametrenin metabolizmaları ile yakın ilgisi bulunan bir eser element olan demirle ilişkilerinin yanı sıra, bu parametrelerin bronşial astımlı hastalardaki havayolu inflamasyonu ile birlikteliklerinin ve bu patolojik süreçteki rol ve konumlarının açığa kavuşturulabilmesi ve bu konuda yapılan çalışmalara katkıda bulunabilmek amacıyla planlandı. Bu nedenle astımlı hastaların solunum fonksiyon testlerinde ve bu hastalardan alınan kan örneklerinde NO, nitrit, nitrat, MPO ve demir düzeylerinde sağlıklı bireylerle kıyaslandığında gözlenen değişimler ile bu parametrelerde evreler arasındaki farklılıkların yanı sıra bunların birbirleriyle olan ilişkileri incelendi. Bu çalışmada 32 astımlı birey hasta grubunu ve 30 sağlıklı birey de kontrol grubunu oluşturdu. Çalışmamızda plazma NO düzeyleri (nitrat+nitrit) nitrat redüktaz indirgemesi prensibine dayalı bir yöntemi takiben Griess ayıracı kullanılarak, plazma MPO düzeyleri ELISA yöntemi kullanılarak ve plazma demir konsantrasyonları da TPTZ, son nokta yöntemi kullanılarak otoanalizörde belirlendi. Astımlı bireylerde plazma NO, MPO ve demir düzeyleri sırasıyla 133±13 uM, 95+20 ng/ml ve 159±20 ug/dl olarak; kontrol grubunu oluşturan bireylerde ise 82+11 uM, 62±1 1 ng/ml ve 96±9 ug/dl olarak belirlendi 90Astımlı hasta grubunu oluşturan bireylerde kontrol grubuyla kıyaslandığında plazma NO ve demir değerlerinin anlamlı derecede yüksek (p0,05). Nitrik oksitin MPO'nun katalitik aktivitesini modüle ettiği ve serbest demiri açığa çıkaran bir mekanizmanın başrol oyuncusu olan hem oksijenazın ekspresyonunu indüklediği göz önüne alındığında çalışmamızda astımlı grupta elde edilen yüksek NO, MPO ve Fe düzeylerinin birbirleriyle ne kadar uyum içerisinde hareket ettikleri ve astım patogenezinde rol aldıkları ortaya çıkmaktadır. 91
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY NITRIC OXIDE, MYELOPEROXIDASE and TRACE ELEMENTS in ASTHMATIC PATIENTS The aim of this study is to evaluate plasma levels of NO, both a biological mediator and a free radical, MPO which is of bactericidal effect as an indicator of neutrophil activation and iron, a parameter which is closely associated with the metabolisms of the above two parameters. Also association of them with airway inflammation observed in patients with bronchial asthma as well as the roles and the contributions to the pathological processes were evaluated. For this purpose plasma NO, nitrite, nitrate, MPO and iron levels both in patients with asthma and healthy controls have been determined and the relations among these parameters in different steps of asthma were interpreted. A total of 62 individuals, 32 asthmatics and 30 controls, were included into the scope of this study. Plasma NO concentrations have been determined by a method based on the principle using nitrate reductase for the conversion of nitrate to nitrite and using Griess reagent for colour production. ELISA assay and an automated method using TPTZ were gf ^i used to determine plasma MPO and iron concentrations respectively.