Myasthenia gravis hastalığının HLA-DQ genleri ile ilişkisi
- Tez No: 111942
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET MG, otoimmun patogenezi iyi bilinen bir nöromusküler hastalıktır. Hastalığın, antijenik özelliği olan AChR'e karşı oluşan otoantikorlarla meydana geldiği bilinmesine rağmen, antikor cevabını başlatan faktör(ler) henüz anlaşılmış değildir. Hastalığın gelişiminde immun faktörlerin yanısıra, genetik faktörlerin de etkisi olduğu gösterilmiştir. Bu genetik faktörler arasında, en güçlü ilişki MG ile HLA arasındadır. Son yıllarda ise MG'in MHC sınıf II içinde yer alan DQ genleri ile olan ilişkisi incelenmeye başlanmış ve özellikle MG alt gruplarında HLA-DQ ile anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Biz bu çalışmada, Türk toplumunda, geniş bir MG hasta grubunun tümünde ve cinsiyet, hastalık başlangıç yaşı, klinik form, timus patolojisi, anti- AChR ve anti-titin antikoru pozitif/negatifliğine göre belirlenen altgruplarında, DNA yöntemleri ile, HLA-DQA1 ve HLA-DQB1 genotip incelemesi yaptık. DQA1*0103 aleli, MG hasta grubunda anlamlı derecede azalmış sıklıkta bulundu. Farklı DQ alelleri, cinsiyet, hastalık başlangıç yaşı, anti-AChR antikorları ve ATA ile ilişkili bulundu. DQA1*0103 ve DQB1*02 alelleri kadınlarda, erkeklere göre yüksek bulundu. Hastalık başlangıç yaşı
Özet (Çeviri)
SUMMARY MG is a neuromuscular disease with a well-established autoimmune pathogenesis. Although it is known that autoantibodies against antigenic AChR are important in the disease pathogenesis, what starts the antibody response is unknown. It has been shown that genetic factors also play a role in addition to immunological factors. Among these genetic factors, HLA shows the strongest association. In recent years, attention has been drawn to the association with DQ genes in MHC class II and significant associations have been found in MG subgroups. In this study, we investigated HLA-DQA1 and HLA-DQB1 genotypes, using DNA methods, in in a large Turkish MG group, both within the whole group and within subgroups, determined according to sex, disease onset age, clinical form, thymus pathology, anti-AChR and anti-titin antibodies. DQA1*0103 allele was significantly reduced in the MG group. Different DQ alleles were associated with sex, disease onset age, anti-AChR and anti-titin antibodies. DQA1*0103 and DQB1*02 alleles were increased in females. In the subgroup with disease onset age