Biyoloji öğretiminde bilgisayar destekli öğretim ile geleneksel öğretim yöntemlerinin öğrenci başarısına etkisi
In Biology teaching the effects of computer assisted teaching and traditional teaching methods to success of students
- Tez No: 133957
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
n ÖZET Bu araştırma, Lise I programında yer alan Mitoz ve Mayoz Bölünme konusunun Bilgisayar Destekli Öğretim Yöntemi ile geleneksel yöntemin, öğrenci başarısı üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu araştırma, 2001-2002 öğretim yılı ikinci döneminde Yozgat Erdoğan Akdağ Anadolu Öğretmen Lisesi'ne devam eden lise I. sınıf öğrencileriyle yürütülmüştür. Uygulamada Lise I öğrencileri rasgele olarak iki gruba ayrılmıştır. Deney ve Kontrol gruplarına aynı sorulardan oluşan bir ön-test uygulanmıştır. Bu teste göre öğrencilerin basan düzeylerinde anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Uygulamada, mitoz ve mayoz bölünme konusu deney grubuna Bilgisayar Destekli Öğretim yöntemiyle, kontrol grubuna ise geleneksel yöntemle sürdürülmüştür. Uygulamadan sonra deney ve kontrol gruplarına son-test uygulanmıştır. Testlerden elde edilen veriler Mann-Whitney U testiyle yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT The purpose of this study was to compare the effects of computer assisted and expository (traditional) biology education in the 9th grade high school biology courses covering meiosis and mitosis cell divisions. This research was carried out with the students attending 9th Grade Yozgat Erdoğan Akdağ Anatolian Teacher High School during 2001 - 2002 years. The sample of the study was two groups as control (expository biology education) and experimental (computer assisted biology education) groups A test as a presets was presented to the both groups before the study was conducted. When the results of pre-tests were analyzed, it was found that there was no difference between two groups. After conducting the study, post tests results were compared with Mann- Whitney U test whether or not there was any difference between pre and post tests results.