Phytochemical investigation of salvia staminae
Salvia staminae bitkisinin fitokimyasal incelenmesi
- Tez No: 112079
- Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS HALFON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET SALVIA ST AMİN AE BİTKİSİNİN FITOKIMYASAL İNCELENMESİ Salvia (Adaçayı) türleri gösterdikleri kimyasal ve farmakolojik aktivitelerden dolayı bilimsel çalışmalara konu olmaktadır. Salvia türleri halk arasında tedavi amacı ile kullanılır. Türkiye'de yansı endemik olan 86 Salvia türü yetişmektedir. Bitkinin antiseptik, antibakteriyel, idrar söktürücü, kanamayı engelleyici, spazmolitik ve yara tedavi edici etkileri vardır. Salvia staminae Türkiye'mizde Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine mahsustur. Salvia staminae'nin aseton ekstresi ile yapılan çalışma, terpenik bileşiklerin özellikle diterpen, triterpen ve steroidlerin izolasyonu ve tanımlanması ile sonuçlanmıştır. Salvia staminae bitkisinin metanol ekstresinden flavonoit ve terpenik bileşiklerin izolasyonunda kolon kromatografisi ve ince tabaka kromatografisi kullanılmıştır. İki flavon, bir flavon glukosit ve bir triterpen elde edilmiştir. İzole edilen flavonoitler Apigenin, Luteolin ve Apigenin 7-O-glukozittir. 'H NMR ve UV/VIS spektroskopisi kullanılarak, izole edilen flavonoitlerin yapısı aydınlatılmıştır. Bir triterpen olan Salvinemorol'un yapı tayini İR, NMR ve MS teknikleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PHYTOCHEMICAL INVESTIGATION OF SALVIA STAMINAE Salvia species have been studied because of their chemical and pharmacological properties. They have been used as folk medicine all around the world. Anatolia is the major center for the genus Salvia in Asia; 50 per cent of the 86 Salvia species are endemic. In Turkish folk medicine, Salvia species have been used as antiseptic, antibacterial, diuretic, hemostatic, spasmolitic, and wound healing agents. Salvia staminae is endemic to Eastern and Southeastern Anatolia in Turkey. The study done on the acetone extract of Salvia staminae has resulted in the isolation and identification of terpenoids, particularly diterpenoids, a triterpenoid, as well as steroids. Conventional column chromatography and preparative thin layer chromatography have been used for the isolation of flavonoid and terpenoid constituents of the methanol extract of the plant Salvia staminae. It has yielded two flavones, a flavone glycoside and a triterpenoid. The isolated flavonoids are Apigenin, Luteolin and Apigenin 7-O-glucoside. They have been identified on the basis of 'H NMR and UV7VIS spectroscopy. The structure determination of the triterpenoid, Salvinemorol, was achieved by using IR, NMR and MS techniques.