Nonstandard cosmological metrics
Standart olmayan kozmolojik metrikler
- Tez No: 112077
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN ARIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET STANDART OLMAYAN KOZMOLOJİK METRİKLER Simetri özellikleri benzer oları üç metrik incelendi. Öteleme simetrisi olan, dönme simetrisi olmayan ilk metrik, momentum yoğunluğu x yönünde sıfır seçilerek, genişleyen evren sonucunu verdi, t sonsuza giderken, enerji yoğunluğu sabit kalmakta ve evren izotropik duruma yaklaşmaktadır, ikinci olarak dönme simetrisi olan metrik düşünüldü ve momentum yoğunluğunun radyal doğrultuda sıfır olması şartı altında evrenin genişlediği sonucuna ulaşıldı. Standart büyük patlamada evren t - 0' da bir nokta olmasına karşın, bu modelde iki boyutludur ve bir süre sonra üç boyutlu olmakadır. Üçüncü metrik hem öteleme hem de dönme simetrisi olan metrikti. Bu metriği önce Finsler uzayında yazdık. Böyle bir metriğin iki ek iç boyut kullanılarak ve özel bir limit durumu gözönüne alınarak altı boyutlu Riemanian uzayında yazılabileceğini gösterdik. Bu metrikle tanımlanan kozmolojik çözümler, duvarlardan oluşan bir dış uzay ve sicimlerden oluşan iç uzay sonucunu vermektedir
Özet (Çeviri)
ABSTRACT NONSTANDARD COSMOLOGICAL METRICS Three cosmological metrics which are similar in their symmetry properties are discussed. The first one, a translationally invariant but rotationally non-symmetric metric gives a simple expanding universe solution, provided that momentum density in the x direction is chosen to be zero. As t goes to infinity, energy density remains constant and the universe approaches isotropy. A rotationally symmetric metric is con sidered secondly and this solution again gives expanding universe under the condition of zero momentum density in the radial direction. In contrast to the standard big bang model in which universe is a point at t = 0, in this model space is two dimensional at the beginning, then at latter times, it becomes three dimensional. The third metric is both rotationally and translationally symmetric. We first formulate it in Finsler space. We show that such a metric can be handled in six dimensional Riemanian space by introducing two additional internal dimensions and considering a special limit. Cosmo- logical solutions described by this metric give rise to an equation of state corresponding to a space dominated with domain walls and an internal space dominated with strings.