The Design and tests of the very forward calorimeter of the CMS detector at large hadron collider
CERN LHC hızlandırıcısındaki CMS dedektörünün en ileri kalorimetresinin tasarım ve testleri
  1. Tez No: 112493
  2. Yazar: İSA DUMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEN ÖNENGÜT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
öz DOKTORA TEZİ CERN LHC HIZLANDIRICISINDAKİ CMS DETEKTÖRÜNÜN EN İLERİ KALORİMETRESİNİN TASARIM VE TESTLERİ İsa DUMANOĞLU ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ FİZİK ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Gülsen ÖNENGÜT Yıl :2001, Sayfa:127 Jüri: Prof Dr. Gülsen ÖNENGÜT Prof Dr. Yaşar ÖNEL Prof Dr. Emiruflah MEHMETOV CMS varlayıcısı, Higgs bozununu keşfetmek ve Süper Simetrinin varlığını test etmek üzere optimize edilmiştir. Hadronik kalorimetre CMS'in bir alt varlayısıcı olup jetleri ve kayıp dikine enerjiyi ölçmek için dizayn tasarlanmıştır. HF detektörü (en iteri kalorimetre) hadronik kalorimetrenin bir parçasıdır ve kayıp dikine enerji ölçümünü iyileştirecek ve ileri jetleri avlayacaktır. HF, 3
Özet (Çeviri)
ABSTRACT PhD THESIS THE DESIGN AND TESTS OF THE VERY FORWARD CALORIMETER OF THE CMS DETECTOR AT LARGE HADRON COLLIDER İsa DUMANO?LU DEPARTMENT OF PHYSICS INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Pro! Dr. Gülsen ÖNENGÜT Year : 2001, Page : 127 Jury : Prof. Dr. Gülsen önengüt Prof. Dr. Yaşar Önel Pro£ Dr. Emirullah Mehmetov CMS is a general purpose detector and was optimized for the discovery of Standard Model Higgs and SUSY. Hadronic Calorimeter is a sub-detector of CMS and was designed to measure the jets and missing transverse energy. HF (Hadronic Forward) is part of the hadronic calorimeter and will improve the measurement of missing transverse energy and tag very forward jets. HF is located in the 3