İnek ve keçi sütlerinden üretilen tuzlu yoğurtların özellikleri ve bu özelliklere depolama koşullarının etkisi
Properties of salted yoghurt (concencrated yoghurt) made from cow's milks and the effects of storage
- Tez No: 112502
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURAY ŞAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ İNEK VE KEÇİ SÜTLERİNDEN ÜRETİLEN TUZLU YOĞURTLARIN ÖZELLİKLERİ VE BU ÖZELLİKLERE DEPOLAMA KOŞULLARININ ETKİSİ DİLEK SAY ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ GIDA MÜHENDİSLİĞİ ANABİLÎM DALI Danışman : Yrd. Doç. Dr. Nuray SAHAN Yıl: 2001, Sayfa: 125 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Nuray SAHAN Yrd. Doç. Dr. Işıl VAR Doç. Dr. Tamer KAYAALP Bu çalışmada; Tuzlu yoğurdun özellikleri üzerine süt çeşitinin, yoğurtlara uygulanan süzme işleminin, depolama sıcaklığının etkileri ve depolama süresince meydana gelen değişimler incelenmiştir. İnek ve keçi sütlerinden, süzülmüş ve süzülmemiş yoğurtlardan tuzlu yoğurtlar üretilmiştir. Bu yoğurtlar 4 ve 20±l°C'de depolanmıştır. Depolamanın 0., 1., 2., 3., 4., 5. ve 6. aylarında tuzlu yoğurtların fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal özellikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS PROPERTIES OF SALTED YOGHURT (CONCENTRATED YOGHURT) MADE FROM COW'S AND GOAT'S MILKS AND THE EFFECTS OF STORAGE DILEK say DEPARTMENT OF FOOD ENGINEERING INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor: Assist. Prof. Dr. Nuray SAHAN Year: 200 1, Pages: 125 Jury : Assist. Prof. Dr. Nuray SAHAN Assist. Prof. Dr. Işıl VAR Assoc. Prof. Dr. Tamer KAYAALP In this study, the properties of Salted yoghurt (concentrated yoghurt) and the effects of types of milk, storage time and temperature and drainage of yoghurts were investigated. The salted yoghurts were made from drained and non-drained yoghurts which were prepared by using cow's and goat's milks. The salted yoghurts were stored at 4 and 20±1°C and the physical, chemical, microbiological and sensory properties were analysed at 0., 1., 2., 3., 4., 5. and 6 months of storage.