Türkiye'de 1980 sonrası dönemde gelir dağılımı ve bu dağılımı etkileyen faktörler
Income distribution in the period after 1980 in Turkey and factors affecting the distribution of
- Tez No: 249796
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİS BAŞEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Gelirin dağılımı sorunu, tarih boyunca önemini koruyan sürekli gündemde olan bir konudur. Özellikle sanayi devrimiyle başlayan endüstrileşme eğilimleri bu konuya yeni bir boyut kazandırarak iktisatçıların önemle ele aldığı konulardan biri haline getirmiştir.Ülkelerin; az gelişmiş, gelişmekte olan, gelişmiş olarak sınıflandırılmalarında refahın, dolayısıyla gelir dağılımı adaletinin sağlanması konusu önemli bir yere sahiptir. Bu açıdan bakıldığında; Türkiye halen sanayileşmesini tamamlayamamış, gelişmekte olan bir ülke olarak değerlendirilmektedir. Cumhuriyetin kurulmasıyla ekonomi alanında yeni açılımlar gerçekleştiren Türkiye, gelir dağılımı konusunu da yeniden ele almıştır.Bu çalışmada Türkiye Cumhuriyeti tarihinde önemli bir dönüm noktası olan 1980 değişiminin, gelir dağılımı konusunu ne yönde etkilediği değerlendirilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde gelir dağılımı teorisi ele alınmış, ikinci bölümde 1980 öncesi dönem gelir dağılımı açısından değerlendirilmeye çalışılmış, üçüncü bölümde de 1980 sonrası dönemin gelir dağılımı seyri türlerine göre açıklanmıştır.Sonuç itibariyle; Türkiye'de gelir dağılımı 1980 sonrası dönemde, önceki döneme göre göreli bir bozulma eğilimine girdiği saptanmıştır. Gelir dağılımı özellikle 1980'li yıllarda bozulmuş, bu durum sadece fonksiyonel değil sektörel, bölgesel ve kişisel dağılımı da kapsayacak şekilde genellik kazanmıştır. Gelir dağılımının bozulmasında, 1980 sonrası uygulanan politikaların önemli bir yeri olduğu görülmüş, 1994, 1999 ve 2001 krizlerinin de etkileri belirlenmiştir. Öte yandan, Türkiye'de 2002 yılı sonrası gelir dağılımı verilerinde bir iyileşme görülmüştür. Ancak bu durum, sosyo-ekonomik gelişmelere paralel olmadığı noktasında eleştirilmektedir. Son olarak mevcut durum göz önünde tutularak gelir dağılımı adaletinin iyileştirilmesi için bazı önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The problem of income distribution has always been an important topic during the history. With the beginning of industrialization, this movement gained another dimension and it became the most controversial topic on the study of economy.Income distribution plays an important role in classfying the countries in terms of under-developed, developing and developed. In this aspect, Turkey is still accepted as a developing country. With the establisment Republic, Turkey which develops new point of view, approached the issue of income distribution from a new aspect.In this study, changes taking place in 1980 which becames a turning point of history of Turkish Republic have been evaluated about in what way it affected the income distribution. In the first part, theory of income distribution has been discussed. In the second part, the period before 1980 has been evaluated in terms of income distribution. In the final part, the period of income distribution after 1980 has been explained in terms of their types.As a consequence, income distribution in Turkey hasn?t been equal in 1980 relatively when compared to previous period. Income distribution hasn?t been equal especially in 1980?s. This case has not only included functional but also sectoral, regional and individual distribution. It is clear that the politics that are applied after 1980?s caused the income distribution to became inequal. The effects of economic crisis which occured in 1994, 1999 and 2001 has been understood. On the other hand, income distribution equality has been understood after 2002 but it has been criticised from some economic environment. Because these developments are not parallel with social and economic life. Also, various offers have been presented for income distribution equality by taking care of current situation.?