Türkiye'de yatırım fonları ve sermaye piyasasının gelişimine katkıları
Mutual finds and their contribution to the development of capital market in Turkey
- Tez No: 319785
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. O. BERNA İPEKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Ülkelerin büyüme ve kalkınmasının sağlanmasında önemli bir etken olan yatırımlar için büyük fonlara ihtiyaç duyulur. Bu durum , tasarruf sahiplerinden fon talep edenlere fon aktarımını sağlayan finansal piyasaların, finansal kurumların ve finansal araçların öneminin artmasına ve yatırım kurumlarının ve yatırım araçlarının çeşitlenmesine sebep olmaktadır.Gelişen piyasaların vazgeçilmez enstrümanları arasında yer alan yatırım fonları, yatırımcılar için en uygun araçlar haline gelmiştir. Çünkü küçük yatırımcıların kendi imkânları ile optimal bir portföy bir oluşturmaları, gerek bilgi gerekse finansal açıdan oldukça güçtür.Uzmanlık gerektiren bu konularda yatırım fonlarının önemi artmaktadır. Yatırım fonları sayısı, piyasa değeri ve katılımcıları açısından Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahiptir. Yatırım fonları, yatırımcısına sunduğu profesyonel yönetim , riski dağıtma ve likidite kolaylığı avantajları nedeniyle finansal piyasalarda önemi gün geçtikçe artan yatırım araçlarından biridir. Hızlı bir gelişme gösteren bu yatırım fonları piyasasında, fon sayısının, yatırımcı sayısının ve portföy büyüklüklerinin hızla artmasını sağlamıştır.Küreselleşme sürecinde dünya finansal sistemi içerisinde yatırım fonu alanında gelişmekte olan bir Ülke olarak Türkiye çok düşük bir büyüklüğe sahiptir. Yatırım fonları sektörü geleceği açısından daha büyük pazar paylarına sahip olabilecek bir düzey gelmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'de faaliyet gösteren, A tipi olmak üzere Fon türünden seçilen 33 adet yatırım fonunun, 2006 Ocak-2010 Aralık Ayları arasındaki 60 aylık süre zarfında gösterdikleri performansın piyasa portföyünün performansına göre daha yüksek olup olmadığı araştırılmıştır. Bu amaçla portföy performans ölçüm yöntemlerinden Sharp, Treynor, Jensen endeksleri uygulamak olarak kullanılmıştır. Diğer portföy performans ölçüm yöntemlerinden m2 , Sortino oranı ve Fama yaklaşımı teorik olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Big fund are required for investments that are important factors in providing development and growth of countries. This causes the importance of financial markets which enable fund transfer from savers to demandans, of financial institutions and instruments to increase and to diversify the investment instruments.Investment funds taking place among the inevitable instruments of emerging markets have become the most suitable instruments for investors. Because it is both informationally and financially hard for small investors to prepare an optimal portfolio with their own means.In these matters which require expertise, the importance of investment fund increases. Investment funds have an important role in Turkish economy in terms of their quantity, market value and participants. Investment fund is on of the investment instruments of which importance has been increasing day by day due to the professional management, risk spreading and the advantage of advantage of liquidity convenience that it offers. This investment fund market showing a quick progress enables the number of funds, investors and size of portfolio to increase quickly.Turkey as a growing country in the field of investment funds within world financial system in globalization process has a very low magnitude. Investment fund sector needs to reach to a level in which it could have larger market share in terms of its future. In this study, of 33 different type A funds in Turkey, considering their performances during the course of 60 months between the months of January 2006 and December 2010, condition according to their market portfolio performances have been comparatively examined with the trends of Sharp, Treynor, Jensen.