Vergi ziyaının önlenmesi bakımından vergi suç ve cezaları
In Wiew of prevention of tax loss, tax loss, tax crime and punishment
  1. Tez No: 112835
  2. Yazar: AYLA BAYRAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ZEYNEP ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
ÖZET Vergi kaçırma ve vergiden kaçınma yollarıyla devlet vergi kaybına uğramaktadır. Vergiden kaçınma bir suç olmamakla birlikte, vergi kaçırma bir suç türünü oluşturmaktadır. Bu sebeple bu tür eylem ve suçlar etkin vergi denetimi ve ceza sistemi ile önlenmeye çalışılmaktadır. Bu sebeple, hem vergi idaresince hem de ceza mahkemesince cezalandırılan suçlar ve bu suçlar için öngörülen cezalar birlikte incelenerek vergi ceza sisteminin bütünü hakkında iyi değerlendirme yapılması gerekmektedir. Bu nedenlerle çalışmamızda, ülkemizde vergi kanunlarına aykırı davranışlar için öngörülen vergi ceza sistemi; suç ve ceza arasında ki uyum, mevzuat ve uygulamadan kaynaklanan sorunlar gibi yönlerden incelenerek sistemin aksayan, uyuşmazlıklara yol açan, vergi suçlarında önlemede etkili veya yeterli olmayan yönlerin saptanması ve çözüm önerilerinin getirilmesi amaçlanmıştır. Vergi ceza sistemimize yeni giren bir suç türü olan vergi ziyaı suçu ve vergi ziyaı kavramı ile ilgili açıklamalar, vergi suç ve cezalarının unsurları ve nitelikleri, araştırmamızın ilk bölümünü oluşturmaktadır. Çalışmamızın ikinci bölümünde; vergi suçlarıyla cezalandırma yoluyla mücadelenin aracı olan vergi ceza sistemi, ülkemiz açısından incelenecektir. Bu bölümde önce konuyla ilgili yasal düzenlemeler, doktrinde ileri sürülen görüşler ve yargı kararları da göz önünde bulundurulacak, incelenecek ve yasal düzenlemelerden bahsedilecektir. Bu ikinci bölümde, vergi suçları ve bunlara uygulanacak ceza türleri incelenecektir. Vergi suçlarının cezalandırılmasında Vergi Usul Kanununda iki ayrı yol öngörülmüştür. Bu kanunda düzenlenen suçların bir kısmı vergi idaresi tarafından cezalandırılırken, bir kısım suçlar ceza mahkemesince cezalandırılmaktadır. VSon kısımda ise vergi cezalarının etkinliği, vergi kaçakçılığı ve vergiden kaçınma yöntemleriyle vergi kaybının nedenleri ve çözüm önerileri sunulacaktır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With tax frand and tax avoidance, government faces to face tax losses. Though tax avoidance is not a crime, tax fraud forms a kind of a crime. Therefore such actions and crimes are to be prevented by effective tax control and fine system. Thus, it is necessary to make an assesment about the wholw of tax administration and Penalty Court of Juctice and the fines that are looked for these crimes. For these reasons, in this work, it is aimed at forming solution proposals and detecting the inefficient or ineffective sides in preventing tax crimes causing problems. Also in our country the problems because of regulations and applications; relation between crime and fine; the tax crime system for the non tax law behaviour should be inspected. İn our tax crime system, a new kind of crime, tax loss, and the expressions about the nation of tax loss, the elemennts and the quality of tax crime and punishments can be fraud in the first section of our research. In our second section, tax crime system which is a tool of struggle by means of punishing with tax crimes will be inspected in accordance with our country. In this section, fistly, we should take into account the legal arrangement related to the subject and the points and judgements made in the doctrine. In the second section, tax crimes and the kinds of fines that can be applied for thede crimes will be inspected. There are two different ways in the Tax Administration Law for punishing tax crimes. In this law, while some crimes are punihed by tax administration, some are punished by Penalty Court of Justice. And in the last section, there are some subjects such as the efficiency of tax crimes, methods of tax fraud and tax avoidence, the causes and the solution proposals of tax loss. VII