Sosyal değişim sürecinde iş-aile yaşamı etkileşimi
Work-family interaction in social change process
  1. Tez No: 112909
  2. Yazar: SERAP KAPIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA YAŞAR TINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
ÖZET Endüstrileşmeyle başlayan değişim sürecinde, ekonomik, sosyal ve kültürel alanda yaşanan dönüşümler iş ve aile yapılarında önemli değişimleri de beraberinde getirmiştir. Özellikle son yıllarda kadınların işgücüne katılımlarındaki artışla, çalışan bireylerin iş ve aile yaşamları arasındaki etkileşim, giderek önem kazanan bir konu olmuştur, İş ve aile yaşamları arasındaki etkileşiminin hedefi olan iş-aile yaşamı dengesine ulaşabilmek çalışanların bireysel yaşamlarındaki mutluluklarını olduğu kadar, üyesi bulundukları organizasyonlar ve toplumda da, verimlilik ve sosyal refahın sağlanmasında etkili olmaktadır. Bu çalışmada, sosyal değişim sürecinde iş ve aile yapılarında ortaya çıkan değişimler açıklanmaya çalışılmış ve bu değişimler paralelinde iş-aile etkileşimi konusu incelenmiştir. İlkel topluluklardan başlayarak, endüstri öncesi, endüstri ve endüstri sonrası toplum yapılarında, cinsiyete dayalı işbölümü çerçevesinde üstlenilen iş ve aile rolleri anlatılmıştır. Ücretli çalışmanın (işin) endüstrileşmeden sonra ortaya çıkması nedeniyle endüstri toplumunda ve endüstri sonrası topluma geçişte, işin aile üzerindeki etkileri, gelir ve sosyal statü, çalışan bireyin sağlığı, evlilik ilişkisi, ebeveyn-çocuk ilişkisi ve çocukların yetiştirilmesi; ailenin iş üzerindeki etkileri ise, işgücüne katılma kararı ve iş rolü ve işe yönelik tutumlar boyutunda incelenmeye çalışılmıştır. Çift gelirli ve çift kariyerli ailelerin sayısındaki artışla birlikte, iş-aile yaşam alanları arasında dengeye ulaşmanın zorluğu ve önemi vurgulanarak, dengeye ulaşmada mesleki ve evlilik sosyalleşmesi etkileşimini anlatan bir model denemesi yapılmıştır. İşin ve ailenin birbiriyle sürekli etkileşim halinde olan yaşam alanları ve bireyin bu alanlarda üstlendiği roller arasındaki dengenin, birey, ailesi, çalıştığı organizasyon ve toplum için son derece önemli olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The structure of work and family has been significantly changed by economical, social and cultural transformations following industrialization. Especially, in the recent years, because the number women's participation in the workforce has increased, the interaction between work and family lives of the individuals has become a vital matter. The goal (purpose, objective) of such interaction is to reach a balance between work and family life. This balance is not only effective for the happiness of the workers in their personal lives but it will also bring more productivity and welfare to the society and the organizations they belong. In this study, the changes in the structures of work and family in social change are tried to be explained and due to this chance, the issue of work-family interaction is investigated. The roles of the individuals in the work and family structures have been investigated within the division of labor due to gender in the pre-industrial, industrial and post-industrial societies starting from the primitive ages. The impact of work on the family life including income and social status, the health of working-individual, marital relationship, parent-child relationship, and upbringing of children has been explained. As a result of work (labor based on wage) arising after industrialization in the transition of industrial society to post-industrial society, the influence of labor on family, income and social status, health of worker, marriage relation, parent-child relation and upbringing of children; and the influence of family on work is tried to be investigated based on decision to participate in workforce, work role and attitudes towards work. With the rise of dual income and dual career families a model that explains the interaction of occupational and marriage socialization in achieving the balance is attempted by emphasizing the difficulty and importance of achieving the balance in work-family life. As a result, it has been concluded that work and family are the social sphere in which there is an ongoing interaction and creating the balance among the roles of the individual in such sphere is crucial for the individual himself, the family, the organization and the society.