Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer'in faziletleriyle ilgili hadislerin tahlili
- Tez No: 113108
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YUSUF ZİYA KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Bu tezimizin konusu,“Hz. Ebû Bekir ve Hz. Ömer'in Faziletleriyle İlgili Hadislerin Tahlili”dir. Her Peygamber'in kendisine inanan ve yardımcı olanları olduğu gibi Hz. Muhammed'e inanan ve getirdiği dinin yayılması konusunda O'na yardımcı olanlar da olmuştur. Bunlara“Hz. Muhammed'in arkadaşları”manasında ashab denilmektedir. Ashab, Allah'ın ve Hz. Peygamber'in kendilerinden razı olduğu ve sevdiği seçkin bir topluluktur. Muhacirin 'in, Ensar'ın ve diğer ashabın üstünlük ve faziletlerini Hem Kur'an-ı Kerim'de Allah, hem de hadislerinde Hz. Muhammed ifade etmişlerdir. Ashabın içinde farklı kabiliyetleriyle öne çıkmış kimseler bulunmaktadır. Bunlardan en önde olan ikisi Hz. Ebû Bekir ve Hz. Ömer'dir. Bu iki şahsın faziletini ifade eden ayetler vardır. Hz. Peygamber de çeşitli vesilelerle bunların üstünlüklerim vurgulamıştır. Aynı zamanda ashab tarafından da bunların saygınlıkları dile getirilmiştir. Biz bu çalışmamızda Hz. Ebû Bekir ve Hz. Ömer'in faziletleriyle ilgili rivayetleri derledik. Bu rivayetlerin hemen hepsinin sika raviler tarafından nakledildiğini gördük. Dolayısıyla bu iki şahsın ümmet arasındaki özel yeri, başta Allah, sonra Hz. Peygamber ve ashab tarafından takdir edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Analysis of ahadith related with virtues and high ranks of Hadrat Abu Bakr and Hadrat Umar ibn Al-Khattab is the subject of this thesis. Likewise all prophets for whom there had been people believe and help them, there were people believe and help Hadrat Muhammad (saws) for spreading of the religion. These are called“Ashab”meant to be The Companions of the Prophet. The Ashab. God and the Prophet be pleased and loved them, is a distinguished community. MuhajiruiTs. Ansar's, and other sahabalTs superiorities and virtues are mentioned in Qur'an by Allah and also ahadith by the Prophet. There are some people in the Ashab who are ahead with their special characteristics. Two. in the most important place between them, are Hadrat Abu Bakr and Hadrat Umar. There are ayat mention virtues of these two person. Hadrat Muhammad (saws) also mention their priorities by various means. At the same time, they are held in high esteem by the sahabah. In our study, we compiled reportings related with virtues of Hadrat Abu Bakr and Hadrat Umar. We observed that most of them were conveyed from reliable and trustworty reporters Consequently, special place of these two person in Ummah, at first confirmed by Allah, Hadrat Prophet and Ashab.