Anayasa Hukukunda düşünce özgürlüğü ve sınırları
  1. Tez No: 113126
  2. Yazar: İBRAHİM KÜTÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN TAHSİN FENDOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET Düşünce özgürlüğü demokratik rejimlerdeki özgürlükler içerisinde ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Bu özgürlük bireylerin devlet ve toplum hayatında kendilerini ifade edebilmesinin en önemli aracıdır. Düşünce özgürlüğü sayesinde bireyler devlet yönetimini etkileyebilmektedirler. Geniş anlamda siyasal katılımın gerçekleşmesinde bu özgürlük kilit rol oynamaktadır. Bu nedenle bir ülkede yönetilenlerin tepkilerinden rahatsız olanlar hemen bu özgürlüğü kısıtlamaya çalışmaktadırlar. Ancak böyle durumlarda rejimin demokratik niteliği zedelenmeye başlar. Çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, düşünce özgürlüğü teorisini bunun değişik ülke anayasalarına ve uluslararası belgelere nasıl yansıdığını, ayrıca düşünce özgürlüğünün Batı Hukukunda ve Türk Hukukundaki tarihsel gelişimi anlatılmış, ikinci bir başlık altında ise, Türk hukuk tarihi içerisinde düşünce özgürlüğünün geçirmiş olduğu evreleri en son 1982 Anayasasındaki düzenleniş şekli ile birlikte Anayasa Mahkemesinin bu konudaki somut kararlarından örnekler verilerek Yüksek Mahkemenin bu konuya bakış açısı ortaya konmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise ; Düşünce özgürlüğünün ulusal ve Uluslar arası belgelerdeki sınırları iki başlık altında incelenmeye çalışılmıştır. Ulusal belgelerdeki sınırlarından bahsederken bu konuda Cumhuriyet dönemi Türk Anayasa Hukukundaki düzenlemenin nasıl olduğu ve bu konuda verilmiş Anayasa mahkemesi kararları ile farklı görüşlere sahip olan hukukçuların görüşlerine genişçe yer verilmiştir. Sonuç kısmında ise hukukumuzdaki yanlış uygulamaların doğurduğu sancıların toplumsal rahatsızlıklara yol açtığı ve bu nedenle vatandaş olarak kanun koyucudan ve mahkemelerden beklentilerimizin neler olduğu anlatılarak çalışmaya son verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Freedom of speech is the cornerstone of the democratic systems. Freedom of speech is the way of people representing themselves in government and social life. It is the way that individuals can influence the government. Freedom of speech has a key role inpolitical participation. In some systems, the governors Who don't Want the Participation because of opposition may restrict the freedom. In such systems, The democratic system stars to corrupt. This thesis consists of main sections. In the first section the concept of freedom of speech and how it appears in the constition of different countries and in international documents, and the historical development if it in Western and Turkish law systems are discusset. In addition, as a second topic. The evelvoment of freedom of speech in Turkish law history by the examples from the 1982 constitutional change, the articles from the constituonal court and the view of the supreme court are presented. In the second section, the borders of the freedom of speech in national and international documents are analyzed in two subsections, the borders of the freedom of speech in the national documents include the arrangements by Turkish Republic constitutional law changes, documents from the constitutional court and extensive different opinions of lawyers. As a conclusion, we mention the enforcement of The turkish law system, and the expectations of the people from the individuals, the law makers, government and the courts.