İlköğretim okullarında görevli resim-iş öğretmenlerinin uygulamada karşılaştıkları problemler ve çözüm önerileri
The Problems and solutions of the problems that art teachers working primary schools run into practice and to develop proposal
  1. Tez No: 113156
  2. Yazar: HATİCE GENÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. BÜNYAMİN BALAMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Bu araştırma, ilköğretim okullarında görev yapan resim-iş öğretmenlerinin uygulamada karşılaştıkları problemleri tesbit etmek ve bu doğrultuda çözüm önerileri geliştirmek amacı ile yapılmıştır. Çocuğun gelişiminde, kendini tanıması ve kişiliğini bulmasında önemli bir yere sahip olan resim-iş dersine gereken önem verilmiyor. Dersin işleniş amaçlarına dair bilgi yetersizliği, çevrenin sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik yapısı sanatla ilgilenmelerine olanak vermiyor. Öğretenin alan bilgisi eksikliği ve gerekli donanımlardan yoksun okullarla birleşince resim öğretmenleri çeşitli problemlerle karşılaşmaktadırlar. Ankette karşılaşılan bu problemlere ilişkin 59 görüş yeralmaktadır. Öğretmenlerin bu görüşlere katılma dereceleri sorulmaktadır. Verilerin toplanmasında kullanılan araç Likert tipi bir ölçektir. İstatistiksel çözümlemeler için SPSS (The Statistical Packet for the Social Sciences) paket programından yararlanılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda bulgular ve yorumlar kısmı oluşturulmuştur. Araştırma verilerinden elde edilen bulgulara göre ilköğretim okullarında görevli resim-iş öğretmenlerinin hedeflenen amaç ve davranışları kazandırmalarını engelleyecek pekçok problemleri vardır. Gelişmekte ve endüstrileşmekte olan ülkelerde sanat eğitiminin gerekliliği tartışma götürmeyecek bir gerçektir. Uluslararası ilişkiler alanındaki hızlı değişme ve gelişmeler yeni çağdaş eğitim politikalarının oluşturulmasını zorunluluk haline getirmiştir. Eğitim-öğretimin en önemli öğelerinden biri olan öğretmenlerin karşılaştıktan problemleri tespit etmek, ortadan kaldırmak ve eğitimi çağdaş standartlara ulaştırmak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this research is to make firm the problems that art teachers working primary schools run into practice and to develop proposal including the solutions of these problems. The needed importance is not being given to the drawing which has taken most important place in the growing up and recognizing and finding his or her personality. The lack of knowledge about the processing of a lesson, socioeconomic and sociocultural structure of environment does not give enough Possibility The lack of Professional knowledge when it was united with schools which haven t the needed equipment,the teacher of drawing is to be faced different problems up.İn the questionnaire,there are 59 different ideas about the problems which was faced up. The degree of teachers opinion for this problem is to be asked. Likert scale type inventory was used to collect research data. Analysis of the data collected by inventory done by using SPSS ( Statistical Packet for the Social Sciences ) installed Pentium II processor, IBM computer. Inventions and comments part of this research was prepared by using analysis result. According to results of the researches, drawing teachers who are incharge of primary schools have got many problems that prevented their aimed purpose and behavior. It is the real that necessity of art education in developing or her personality.The lack of knowledge about the processing and industrializing countries is not to be discussable. Rapidly changes and developments in international relationships cause to make new modern educational politics. It is necessity to determine and solve problems that the teachers meet and to raise the educational standards as in developed countries. IV