Milli Eğitim Bakanlığı'nın belirlediği ölçme ve değerlendirme ölçeklerinin görsel sanatlar dersinde uygulanabilirliği
The applicability of assessment and evaluation scales stated by the Ministry of National Education in visual arts lessons
- Tez No: 356806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İ.HALİL TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Milli Eğitim Bakanlığı'nın 11.09.2006 tarih ve 351 sayılı kararla belirlediği yeni Görsel Sanatlar müfredatıyla daha önce kullanılmakta olan ?İlköğretim Resim-İş (1-8. Sınıflar) programı kaldırılarak 2006-2007 Eğitim Öğretim yılından itibaren İlköğretimde Görsel Sanatlar (1-8. Sınıflar) dersi 1. 2. 3. 4. 5. 6 sınıflardan başlamak üzere yeni program uygulamaya konmuştur.Bu araştırmada, Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği yeni Görsel Sanatlar dersi kılavuz kitabında yer alan ölçme ve değerlendirme ölçeklerinin Görsel Sanatlar dersinde kullanımıyla ilgili karşılaştıkları sorunlara ve sorunların çözümüne yönelik öğretmen görüşlerinin belirlenmesi ve bu sorunlara çözüm önerileri geliştirilmesi amaçlanmıştır.Araştırmada var olan bir durumu olduğu gibi ortaya koyma amaçlandığı için betimsel araştırma kapsamında tarama modeli kullanılmıştır. Bu araştırmada, Samsun ili merkez, ilçe ve köylerindeki 50 görsel sanatlar öğretmenine ulaşılarak ?Milli Eğitim Bakanlığının Belirlediği Ölçme ve Değerlendirme Ölçeklerinin Görsel Sanatlar Dersinde Uygulanabilirliği? konulu anket uygulanmıştır. Araştırma verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen ve ölçme ve değerlendirme ölçeklerinin Görsel Sanatlar öğretmenleri tarafından uygulana bilinir bulunup bulunmadıkları hakkında ki görüşlerini belirlemeyi amaçlayan 39 maddelik anket ile elde edilmiştir.Araştırmada, verilerin çözümlenmesi aşamasında istatiksel çözümlemeler için SPSS ( The Statistikal Packet for the Social Sciences ) paket programından yararlanılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda bulgular ve yorumlar kısmı oluşturulmuştur.Araştırma verilerinden elde edilen bulgulara göre ilköğretim okullarında görevli Görsel Sanatlar dersi öğretmenlerinin ?Milli Eğitim Bakanlığının Belirlediği Ölçme ve Değerlendirme Ölçeklerinin Görsel Sanatlar Dersinde Uygulanabilirliği? nin olmadığı görüşüşünü bildirdikleri sonucuna ulaşılmıştır.Milli Eğitim Bakanlığı'nın 11.09.2006 tarih ve 351 sayılı kararla belirlediği yeni Görsel Sanatlar müfredatıyla daha önce kullanılmakta olan“Ġlköğretim Resim-ĠĢ (1-8. Sınıflar) programı kaldırılarak 2006-2007 Eğitim Öğretim yılından itibaren Ġlköğretimde Görsel Sanatlar (1-8. Sınıflar) dersi 1. 2. 3. 4. 5. 6 sınıflardan baĢlamak üzere yeni program uygulamaya konmuĢtur.Bu araĢtırmada, Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği yeni Görsel Sanatlar dersi kılavuz kitabında yer alan ölçme ve değerlendirme ölçeklerinin Görsel Sanatlar dersinde kullanımıyla ilgili karĢılaĢtıkları sorunlara ve sorunların çözümüne yönelik öğretmen görüĢlerinin belirlenmesi ve bu sorunlara çözüm önerileri geliĢtirilmesi amaçlanmıĢtır.AraĢtırmada var olan bir durumu olduğu gibi ortaya koyma amaçlandığı için betimsel araĢtırma kapsamında tarama modeli kullanılmıĢtır. Bu araĢtırmada, Samsun ili merkez, ilçe ve köylerindeki 50 görsel sanatlar öğretmenine ulaĢılarak ”Milli Eğitim Bakanlığının Belirlediği Ölçme ve Değerlendirme Ölçeklerinin Görsel Sanatlar Dersinde Uygulanabilirliği“ konulu anket uygulanmıĢtır. AraĢtırma verileri, araĢtırmacı tarafından geliĢtirilen ve ölçme ve değerlendirme ölçeklerinin Görsel Sanatlar öğretmenleri tarafından uygulana bilinir bulunup bulunmadıkları hakkında ki görüĢlerini belirlemeyi amaçlayan 39 maddelik anket ile elde edilmiĢtir.AraĢtırmada, verilerin çözümlenmesi aĢamasında istatiksel çözümlemeler için SPSS ( The Statistikal Packet for the Social Sciences ) paket programından yararlanılmıĢtır. Elde edilen veriler doğrultusunda bulgular ve yorumlar kısmı oluĢturulmuĢtur.ivAraĢtırma verilerinden elde edilen bulgulara göre ilköğretim okullarında görevli Görsel Sanatlar dersi öğretmenlerinin ”Milli Eğitim Bakanlığının Belirlediği Ölçme ve Değerlendirme Ölçeklerinin Görsel Sanatlar Dersinde Uygulanabilirliği" nin olmadığı görüĢüĢünü bildirdikleri sonucuna ulaĢılmıĢtır. Anahtar SözcüklerGörsel sanatlar, ölçme ve değerlendirme, sanat eğitimi
Özet (Çeviri)
Elementary Arts and Crafts program (1-8. Classes)used previously with the new Visual Arts curriculum determined by the decision with number 351 dated 09.11.2006 of the Ministry of National Education has been removed, beginning from 2006-2007 academic year a new program for the Elementary Visual Arts lesson(1-8. Classes)has been put into practice for the classes starting from 1. 2. 3. 4. 5. 6. classes.In this study, the aim is to determine the problems encountered in the use of the scales of measurement and evaluation in the guide book for visual Arts Lesson determined by Ministry of National Educationand solutions offered fort he problems by teachers.As this study is intended to demonstrate that an existing situation descriptive research model was used to. . In this study, in the province of Samsun, towns and villages, reaching 50 visual arts teacher the questionnaire named“the Applicability of Measurement and Evaluation Scales set by the Ministry of National Education on Visual Arts Lesson? has been used. The research data, measurement and assessment scale developed by the researcher to aim to determine the teachers of Visual Arts views whether it is applied or not were obtained with 39 item questionnaire.In this study, statistical analysis SPSS for data analysis stage (The Statistikal Packet for the Social Sciences) program was used. In accordance with the data obtained, the findings and comments part has been established.According to the findings of the research data ,Visual Art Teachers of primary schools views are that the scales of the measurement and evaluation set by the Ministry of National Education have not been applicable in Visual Art Lessons.Elementary Arts and Crafts program (1-8. Classes)used previously with the new Visual Arts curriculum determined by the decision with number 351 dated 09.11.2006 of the Ministry of National Education has been removed, beginning from 2006-2007 academic year a new program for the Elementary Visual Arts lesson(1-8. Classes)has been put into practice for the classes starting from 1. 2. 3. 4. 5. 6. classes.In this study, the aim is to determine the problems encountered in the use of the scales of measurement and evaluation in the guide book for visual Arts Lesson determined by Ministry of National Educationand solutions offered fort he problems by teachers.As this study is intended to demonstrate that an existing situation descriptive research model was used to. . In this study, in the province of Samsun, towns and villages, reaching 50 visual arts teacher the questionnaire named ”the Applicability of Measurement and Evaluation Scales set by the Ministry of National Education on Visual Arts Lesson' has been used. The research data, measurement and assessment scale developed by the researcher to aim to determine the teachers of Visual Arts views whether it is applied or not were obtained with 39 item questionnaire.In this study, statistical analysis SPSS for data analysis stage (The Statistikal Packet for the Social Sciences) program was used. In accordance with the data obtained, the findings and comments part has been established.viAccording to the findings of the research data ,Visual Art Teachers of primary schools views are that the scales of the measurement and evaluation set by the Ministry of National Education have not been applicable in Visual Art Lessons.Key WordsVisual arts, assesment and evaluation, arts education