Lise 2. sınıf öğrencilerinin manyetizma kavramlarını algılama düzeylerinin ve günlük hayata uygulama becerilerinin tespiti
The Determination of second class high school students comprehension levels and practice skills to the daily life of magnetism concepts
- Tez No: 113163
- Danışmanlar: PROF.DR. RAHMİ YAĞBASAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
LİSE 2. SINIF ÖĞRENCİLERİNİN MANYETİZMA KAVRAMLARINI ALGILAMA DÜZEYLERİNİN VE GÜNLÜK HAYATA UYGULAMA BECERİLERİNİN TESPİTİ (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Dilek ERDURAN GAZI ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 2002 ÖZET Bu araştırmada;“Lise 2. sınıf öğrencilerinin manyetizma konusuyla ilgili kavramları algılama ve günlük hayata uygulama becerileri düzeyi nedir?”sorusuna cevap aranmıştır. Bu amaçla bir başarı testi hazırlanmıştır. Testin geçerliği ve güvenirliği hesaplanarak, madde analizleri yapılmıştır. Hazırlanan başarı testi, belirlenen altı okuldaki toplam 325 lise 2. sınıf öğrencisine uygulanmıştır.11 Araştırmada alınan verilerin istatistik analizlerinden şu bulgular elde edilmiştir: 1. Lise 2. sınıf öğrencilerinin manyetizma konusundaki bilgilerinin doğruluk düzeyi oranı yaklaşık % 40'tır. 2. Lise 2. sınıf öğrencilerinin manyetizma konusu ile ilgili kavranılan günlük hayata uygulama becerileri oldukça düşük ve yetersizdir. 3. Lise 2. sınıf öğrencilerinin büyük bir kısmının manyetizma konusundaki temel kavramlarda yanılgıları ve eksik bilgileri vardır. Bilim Kodu : 224.06.01 Anahtar Kelimeler : Manyetizma, Fizik Eğitimi Sayfa Adedi : 106 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Rahmi YAĞBASAN 'SSsv* -¦-
Özet (Çeviri)
Ill THE DETERMINATION OF SECOND CLASS HIGH SCHOOL STUDENTS' COMPREHENSION LEVELS AND PRACTICE SKILLS TO THE DADLY LD7E OF MAGNETISM CONCEPTS. (M. SC. THESIS) Dilek ERDURAN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCffiNCE AND EDUCATION 2002 ABSTRACT In this research, we have tried to find out the answer of question that“What the comprehension and the practise level to the daily life about the magnetism concept?”For this purpose an achievment test is prepared. As to calculate the currency and confidence of test items' analyses have been made. Prepared test has been practised to the determined 325 students from 6 schools.IV In this research results with the statistic analyses of data taken from students obtained that: 1. Second class students of high school knowledge about magnetism accuracy level is % 40. 2. Second class students of high school have not enough and either practise skills to the daily life concepts about magnetism. 3. Most of students have erres and insufficient knowledge about magnetism at most basic concepts. Science Code Key Words Page Number Adviser : 224.06.01 : Manyetism, Physics Education :106 : Prof. Dr. Rahmi YA?BASAN