Müzik öğretmeni yetiştiren kurumlardaki keman öğretiminin müzik öğretmenlerinin görüşlerine dayalı olarak müzik öğretmenliği formasyonu açısından değerlendirilmesi
The Evaluation of the violin teaching in the terms of the music teacher formation on the basis of the music teachers views in the institutions training the music teacher
  1. Tez No: 113166
  2. Yazar: CANSEVİL TEBİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RIDVAN SÜER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
MUZIK ÖĞRETMENİ YETİŞTİREN KURUMLARDAKİ KEMAN ÖĞRETİMİNİN MÜZİK ÖĞRETMENLERİNİN GÖRÜŞLERİNE DAYALI OLARAK MÜZİK ÖĞRETMENLİĞİ FORMASYONU AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ Cansevil TEBİŞ ÖZET Bu araştırma, Müzik Öğretmeni yetiştiren kurumlardaki Keman Öğretiminin yeri ve konumu hakkında alanda çalışan müzik öğretmenlerinin görüşlerine dayalı olarak genel bir değerlendirme yapmayı amaçlamaktadır. Araştırmanın evrenini ve bu evrenden tesadüfi örnekleme yoluyla seçilen örneklem grubunu Ankara İl merkezindeki resmi ve özel ilköğretim, lise ve dengi okullarda 2001-2002 öğretim yılında görev yapmakta olan müzik öğretmenleri oluşturmuştur. Araştırmada durum saptamasına yönelik tarama modeli esas alınmış, veriler anket yoluyla toplanarak, işlenmiş, çözüm ve yorumunda ise betimsel istatistik yöntemlerinden yararlanılmıştır. Araştırmada; müzik öğretmeni yetiştiren kurumlardaki keman öğretimi tarihsel süreç içindeki gelişimi ve program öğeleri açısından incelenmiş müzik öğretmenlerinin keman' ı“sınıf çalgısı”olarak kullanma durumu saptanarak sonuçta müzik öğretmeni yetiştiren kurumlardaki keman öğretim programlarının geliştirilmesine ve kemanın daha etkin kullanılmasına yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
THE EVALUATION OF THE VIOLIN TEACHING IN THE TERMS OF THE MUSIC TEACHER FORMATION ON THE BASIS OF THE MUSIC TEACHERS VIEWS IN THE INSTITUTIONS TRAINING THE MUSIC TEACHER Cansevil TEBİŞ SUMMARY This research is aimed to make a general evaluation on the basis of the views of music teachers working about the position and place of the violin education in the institutions which train the music teacher. The music teachers doing a job the official and private middle central high and smilar schools in the central province of Ankara in the 2001-2002 education year constituted the origin of research and the sampling group chosen by means of random sampling from this origin. The scarring model was taken towards the condition determination the data were evaluated being collected by the guestiannarrie the descriptive methods of statistic were beneffitted on solution and its comment. In the research the teaching of violin in the institutions training the music teacher was examined in terms of the improvement inside the historical period the music teachers violin was determined as a class instrument being brought proposal for the more effective using of violin and being developed of the programs of violin teaching in the institutions training the music teacher.