Türkiye'de müzik öğretmeni yetiştiren kurumlarda başlangıç keman öğretiminde uygulanan yöntem ve tekniklerin incelenmesi
A Study on the methods and techniques applied in the violin education for beginners in the music teachers training institutions in Turkey
  1. Tez No: 84001
  2. Yazar: CANAN TEMEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH AKKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
TÜRKİYE'DE MÜZİK ÖĞRETMENİ YETİŞTİREN KURUMLARDA, BAŞLANGIÇ KEMAN ÖĞRETİMİNDE UYGULANAN YÖNTEM VE TEKNİKLERİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Canan TEMEL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1999 ÖZET Bu araştırma, Türkiye'deki üniversitelerin Eğitim Fakültelerine bağlı Müzik Eğitimi bölümlerinde halen uygulanmakta olan, Başlangıç Keman Öğretim Yöntem ve tekniklerinin tespit edilmesine ve incelenmesine yöneliktir. Araştırmada bir kısım veriler, üniversitelerin Eğitim Fakültelerine bağlı Müzik Eğitimi bölümlerinde görev yapan keman öğretim elemanlarından anket yoluyla, bir kısım veriler ise literatür taraması yöntemiyle toplanmaya çalışılmıştır. Bu araştırmanın sonunda amaçlanan, başlangıç keman öğretimindeki yöntem ve tekniklerin uygulamadaki durumunu ortaya çıkarmak, literatür araştırması yoluyla yeni bir takım yöntem ve teknikleri ortaya koymak ve bu doğrultuda gelecekteki keman öğretimine katkıda bulunmaktır. Başlangıç keman öğretimine ilişkin çalgı seçimi ve bakımı, duruş, tutuş, sol el ve sağ el çalışmaları, ilk yay çalışmaları, ilk tel değişimleri, başlangıç yöntem ve teknikleri, örnek alıştırma ve etütler konuları üzerinde durulmuş, konularla ilgili olarak Gazi Üniversitesi, İzzet Baysal Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Karadeniz Teknik11 Üniversitesi, İnönü Üniversitesi ve bu üniversitelere bağlı Eğitim Fakültelerinin, Müzik Eğitimi bölümlerinde anket uygulaması yapılmıştır. Öğretim elemanlarına uygulanan anket sonuçları çizelgeler halinde gösterilmiştir. Ayrıca araştırmanın sonunda keman öğretiminin başlangıç düzeyindeki uygulamalarına yönelik önerilerde bulunulmuştur. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 224 18 00 Keman öğretimi 150 Doç. Dr. Salih AKKAŞ
Özet (Çeviri)
Ill A STUDY ON THE METHODS AND TECHNIQUES APPLIED IN THE VIOLIN EDUCATION FOR BEGINNERS IN THE MUSIC TEARCHERS TRAINING INSTITUTIONS IN TURKEY (M.Sc.Thesis) Canan TEMEL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1999 ABSTRACT This study is related to determine and evaluate the methods and techniques currently applied for the violin education for beginners in the Division of Music Education under the Faculties of Education of the Universities in Turkey. Soma data herein was collected through questionnaires completed by the violin instructors of the Divisions of Music Education under the Faculties of Education, while it was tried to collect some other ones by means of literature search. This study aims at determining the current practical situation of the methods and techniques of the violin education for beginners, demonstrating a number of new methods and techniques through literature search, that would contribute to the future violin education. Emphasis was given to the selection and maintenance of instruments, standing, handling, left and right hand exercises, inital string works, first string replacements, initial methods and techniques, example exercises and studies, and a number of questionnaires was carried out in the Divisions of Music under the Faculties of Education of some universities, including Gazi University, izzet BaysalIV University, Marmara Universtiy, Dokuz Eylül University, Black Sea Technical University and inönü University. Results of the questionnaires completed by the instructors were illustrated in charts. A number of recommendations however takes place at the final section here of towards the initial practices in the violin education. Science Code Key Word Page Number Adviser 224 18 00 Violin Education 150 Ass.Doç.Dr. Salih AKKAŞ ':'^U