Para dışındaki ödeme araçlarının KOBİ'lerin ticari yaşamındaki etkinliğine yönelik bir araştırma: Ankara GİMAT örneği
The activity of payment instruments exclude money in SMSEs commercial life: Ankara GİMAT example
  1. Tez No: 328883
  2. Yazar: İLHAN TARHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu tez çalışmasında, sayıları ve sağladıkları istihdam olanakları bakımından, Türkiye'deki ticarî yaşam içerisinde çok önemli yeri olan, kısaca ?KOBİ? olarak adlandırılan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerde; para ve para dışındaki ödeme araçlarından ne derece faydalanıldığı ve bunların etkinlik düzeylerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bahsedilen araçlar çek, kartlı ödeme araçları, posta çeki, doğrudan borçlandırma, alacak transferi ve elektronik paradır.Bu araştırmanın temel problemi, para dışındaki ödeme araçlarının KOBİ'lerin ticarî yaşamındaki etkinliğinin belirlenmesidir. Burada ?etkinlik? kelimesi ile yukarıda bahsedilen ödeme araçlarının aktiviteleri ve kullanım oranları kastedilmiştir. Temel problemle ve alt problemlerle ilgili gerekli verileri toplamak için araştırmacı tarafından Beşli Likert Ölçeğine göre hazırlanan anket formu kullanılmıştır.Araştırmada veriler büyük ölçüde genel tarama modellerinden tekil tarama modelleri ile oluşturulmuştur. Bununla birlikte KOBİ'lerin bazı özellikleri ve ödeme araçlarının kullanım ve etkinlik düzeyleri ile ilgili bazı bölümlerde ilişkisel tarama yöntemleri olan tek yönlü varyans analizi, pearson korelasyon testi ve ki-kare testinden yararlanılmıştır.Araştırma evreni, Türkiye'de TÜİK verilerine göre 2010 yılı itibariyle sayıları 3 milyonun üzerinde olan ve toplam işletme sayısının % 99,9'unu oluşturan, küçük ve orta ölçekli işletmelerdir. Araştırmanın çalışma evreni olarak 300'den fazla KOBİ'den oluşan Ankara Gıda ve İhtiyaç Malzemeleri Toptancıları Sitesi (GİMAT) seçilmiştir. Anket çalışmasına katılan 91 adet işletme, çalışmanın örneklemi olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
At this thesis work, in -rather short SMSE- The Small and Medium Sized Enterprises which are so important in Turkey?s commercial life about their quantity and their employment possibility; how to benefit from cash (money) and exclude money payment instruments and their activity ratios.This work?s main problem is: to determine the activity of payment instruments exclude money in SMSEs? commercial life. Here with ?activity? word, it means to say payment instruments activity and using ratios. To collect needed datas about main problem and subproblems, there is a poll form used which prepared according to Five Point Likert Scale by researcher.In this work, datas were formed widely with singular combing models which from general combing models. All the same, in some parts about some characteristics of SMEs? and payment instruments using and activity ratios, benefit form one way variance analysis, pearson correlation test and chi-square test.This research?s universe is the Small and Medium Sized Enterprises which in consideration of 3 millions and compose total enterprises 99,9 per cent in Turkey. Also discriptive study universe is the Small and Medium Enterprises, over 300, in Food and Essential Goods Wholesalers ?rather short GİMAT- in Ankara. 91 enterprises which joined the poll reserch and were accepted the sample of this research.