6-12 yaş grubundaki çocukların gelişiminde müzik eğitiminin rolü
The Role of musical education in child development of 6-12 year ages
- Tez No: 113221
- Danışmanlar: PROF. SADETTİN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
6-12 YAŞ GRUBUNDAKİ ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNDE MÜZİK EĞİTİMİNİN ROLÜ GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN -2002 ÖZET Bu araştırmada, 6-12 yaş grubundaki çocukların gelişiminde müzik eğitiminin rolünü saptamak amacıyla, müzik derslerini okutan sınıf ve müzik öğretmenleriyle görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmeler sonuncunda öğretmenlerin tamamının müzik eğitiminin 6-12 yaş grubundaki çocukların gelişiminde önemli bir rolü olduğunu kabul ettikleri sonucuna varılmıştır. Bu görüşlerin ayrıntılarına bulgular ve yorumlanması bölümünde yer verilmiştir. İlköğretimde alınan müzik eğitiminin, bireyin yaşamının tüm evrelerinde yararlı olabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
THE ROLE OF MUSICAL EDUCATION IN CHILD DEVELOPMENT OF 6-12 YEAR AGES GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF EDUCATIONAL SCIENCE JUNE - 2002 ABSTRACT In this study, in order to assess the role of musical education in child development of 6-12 year ages, several interviews have been made with musical and class teachers. According to the interviews it is concluded that all teachers accept the important role of musical education in child development of 6-12 year ages Comments on these interviews are presented following the acquired data. It is determined that musical training given in primary education is probably deneficial in all life periods of a human being.