Konaklama işletmelerinde toplam kalite yönetimi eğitiminin bir felsefe olarak yerleştirilmesi (Muğla ili araştırması)
The Placement of the educational of the total quality management as a philosopy in the hospitaly
  1. Tez No: 113222
  2. Yazar: SELİM IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AZİZE TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET Dünya turizm pazarında başarıyla rekabet edebilmek için konaklama işletmelerinin ve genel olarak turizm sektörünün hizmet kalitesini geliştirmesi bir zorunluluktur. Artan rekabet ve gelişen teknoloji karşısında ayakta kalabilme savaşı veren günümüz işletmelerinin en önemli silahı“kalite”dir. Bu silahı iyi kullanabilmeleri için toplam kalite yönetimi ve eğitim felsefesinin benimsenmesi ve bir yaşam tarzı haline getirilmesi gerekir. Toplam kalite yönetimi, tüm süreçlerin, ürünlerin ve hizmetlerin tam katılım yoluyla geliştirilmesi, iç ve dış müşteri tatmininin artırılması ve müşteri bağlılığının yaratılmasının sağlanması amacıyla işletmede alınan sonuçların sürekli iyileştirilmesine dayanan, müşteri beklentilerini, herşeyin üzerinde tutan ve müşteri tarafından tanımlanan kaliteyi, tüm faaliyetlerin yürütülmesi sırasında mal ve hizmet bünyesinde oluşturulan klasik yönetim anlayışından farklı modern bir yönetim sistemidir. Belirtilen bu sistemin konaklama işletmelerinde uygulanabilirliğine yönelik bu araştırma Muğla ili ve ilçelerinde faaliyet gösteren konaklama işletmelerinde gerçekleştirilmiştir. Hazırlanan çalışmada, konaklama işletmelerinde üretilen turistik mal ve hizmet kalitesinin iyileştirilmesi için toplam kalite yönetimi eğitiminin ilkeleri ve gerekleri üzerinde durularak konuya açıklık getirilmesi hedeflenmiştir. Bu çalışmada, öncelikle literatür taraması yapılarak ikincil verileri oluşturan kitap, dergi, makale ve tez gibi kaynaklar incelenmiştir. Bu kaynaklardan elde edilen bilgilerle tezin literatür kısmı oluşturulmuştur. Daha sonra bu bilgilerden yola çıkılarak birincil verilere ulaşmak için anket çalışması yapılmıştır. Diğer bir ifade ile, tezde veri toplama yöntemi olarak yapılandırılmış anket tekniği kullanılmıştır. Son olarak anketlerden elde edilen bulgular analiz edilip yorumlanmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre; araştırma kapsamındaki konaklama işletmeleri yöneticilerinin, çoğunluğunun üniversite mezunu olduğu, genç kuşakn içerisinde yer aldığı ve turizm eğitimi aldıkları belirlenmiştir. Bu durum, Muğla ili turizminin gelişmesi için olumlu bir sonuçtur. Ayrıca, konaklama işletmelerinin çoğunluğunun toplam kalite yönetimi ve eğitimine yönelik alt yapısını tamamlamak üzere olduğu, araştırmadan çıkan bir diğer önemli sonuçtur. Bununla birlikte işletme yöneticilerinin toplam kalite yönetimi eğitimi konusunda yeterince teorik bilgiye sahip olmadıkları, toplam kalite yönetimini desteklemelerine rağmen uygulamada bazı problemlerle karşılaşmalarına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
m ABSTARCT In order to achive a successful competation in the world's tourism market developing the servicequality and accomodation business is a necessity. Against the improving competation and developing technology the most important weapon of today's business is 'the quality'. In order to use this weapon affectively the vital fact is to accept the total quality management and education philosophy and apply it as a lifestyle. Total quality management is a modern and different system apart from the classic ones that stands on improving the results of the bussiness that received to improve the satisfaction of the foreign and local customers and create the customer continuity,respect the customer needs and forms service and goods inside during the performance of all accomodation activities.This reseach which is about the practicability of the system at accomodation business had been carried out at accomodations around Muğla and towns. The aim of this research is clearifying the subject by pointing the principles of total quality education and necessity in order to improve the touristy goods and service at accomodations. Firstly at this research books,magazines, articles and studies which constitudes the second data for literature research were examined.The source of these data constitudes the literature of this research.Later on by the help of these information a public servey was applied to reach the first data.In other words the public survey technique was used in his research. At the end the results of the discoveries were realized and interpreted. According to the discoveries of the research, it is realized that the administrators of these accomodations are university graduated,educated in tourism and members of the new generation. Moreover; another important result of this research is most of the accomodiation is ready to conclude the basics of total quality management and education. Nevertheless the administrators lack of knowledge on total quality management and education is realized and although they support this idea this caused some problems in applying.