Yapıcı öğrenme modelinin (constructivist teaching model) sosyal bilgiler dersindeki tarih ünitelerine uygulanması
The Application of constructivist learning model to the units of history in the social studies
  1. Tez No: 113226
  2. Yazar: ALİ ZAFER SAĞIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA SAFRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Sosyal Bilgiler ve Tarih eğitimi ile ilgili çalışmalar ülkemizde henüz çok yenidir. Diğer taraftan geleneksel olarak yürürlükte olan uygulamalar ise değişen çağın ve yeni eğitim anlayışlarının gereklerine cevap verememektedir. Geleneksel tarih eğitimi anlayışı bilgi aktarmaya yönelik olarak uygulanmakta, bu durum ise öğrencilerin ezberci bir tutum takınmalarına neden olmaktadır. Öğrenciler kendilerine geçmişle ilgili olarak sunulan tarihi bilgilerin ne işe yaradığını bilememekte, bu bilgileri anlamlı hale getirememektedirler. Bu nedenle tarih eğitimi anlayışı ile ilgili köklü değişikliklere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu değişikliklere cevap olabilecek alternatif eğitim anlayışlarından biri de Son yıllarda yoğun ilgi görmeye başlayan yapıcı öğrenme modelidir. Bu model epistomolojik alandan başlayarak program, sınıf ortamı, öğretmen, ölçme-değerlendirme gibi farklı ve çeşitli alanlarda alternatif çözüm önerileri teklif etmektedir. Temel olarak bilginin insan zihninde yapılandırıldığını savunan yapıcı model, öğrenci merkezli bir eğitim anlayışını savunmaktadır. Tarih eğitimi ile ilgili olarak ise öğrencinin tarihi bilgiyi ezberlemesinden ziyade, tarihi bilgi vasıtası ile bir takım bilişsel beceriler geliştirmesini ön görmektedir. Eleştirel ve analitik düşünebilme, doğru karar verebilme ve problem çözebilme gibi bilişsel becerilerin kazandırılması için tarihi bilgiyi bir araç olarak kabul eden bir anlayış söz konusudur. Yapıcılık ile ilgili çalışmaların artması ile bu çalışmaların ışığında yapılacak tarih eğitimi ile ilgili uygulamaların alan için verimli sonuçlar ortaya koyacağı kanaatini taşımaktayız.
Özet (Çeviri)
Generally, Social Studies and History teaching studies in Turkey are just at the begining. On the other hand, the existing applications are not sufficient for the needs of news in the world. Traditionally, history teaching is accepted as a transfer of historical knowledge. This kind of attitude led the students to memorize. Students could not comprehend the meaning and importance of the historical knowledge. Therefore, there is necessary radical change in the attitude towards the teaching history. One of the alternative educational understanding is constructivist learning theory which is one of the most popular theory in the world in recent years. Constructivist learning theory have many alternative proposal about the deficiencies of the traditional education system. Constructivism, essentially, defends the point of view that knowledge is constructed in the mind of human, so education should be programmed at the center of student. In teching history, it offers the development of student's mind by the way historical knowledge, instead of memorization. There is an understanding that using historical knowledge as a tool to develop some mental skills like critical thinking, making true decision. We hope the opinion that the application of constructivist ideas to the teaching history will enhance the quality of the area. û