Ankara hazır giyim işletmelerindeki personel yetiştirme-geliştirme eğitimi faaliyetlerinin incelenmesi
The Research on staff training and development activities at ready-made clothing sector firms in Ankara
- Tez No: 113247
- Danışmanlar: DOÇ. YURDAGÜL MURATOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Giyim Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Bu araştırma, Ankara'da hazır giyim konusunda üretim yapan işletmelerin personellerini yetiştirmek ve geliştirmek için uyguladığı eğitim faaliyetlerinin; yönetici, eğitici personel ve çalışan personel görüşleri açısından incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ele alınan konu ile ilgili genel bilgiler ve ikinci bölümde araştırmada izlenen sistematik bulunmaktadır. Üçüncü bölümde araştırmada elde edilen yönetici, eğitici personel ve çalışan personel görüşleriyle ilgili bulgular ve yorumlan, son bölümde ise sonuç ve öneriler yer almaktadır. Araştırmanın evrenini; Ankara'da faaliyet gösteren ve Ankara Sanayi Odasına kayıtlı orta ve büyük ölçekli hazır giyim işletmelerindeki yönetici, eğitici ve eğitime katılan personeller oluşturmaktadır. Örneklemi ise; evrenden seçilen ve evreni temsil ettiğine inanılan 20 işletmenin yöneticileri, eğitici personeli ve eğitime katıldığı belirlenen çalışan personelleri oluşturmaktadır. İşletmelerdeki personel eğitimi faaliyetlerinin durumunu belirleyebilmek için gerekli verilerin toplanması amacı ile yöneticilere, eğitici personele ve çalışan personele yönelik üç ayrı veri toplama aracı geliştirilmiştir. Yöneticilere, yönetici görüşme formu; eğitici personele ve çalışan personel anket formu araştırmacı tarafından. işletmelerin bulunduğu yerlere gidilerek uygulanmıştır. Uygulama sonunda 20 işletme yönetici, 20 eğitici personel ve cevaplan geçerli kabul edilen 85 çalışan personelden toplanan veriler, SPSS paket programından yararlanılarak bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Frekans ve yüzde hesaplan ile çalışan personel görüşleri arasında farkın tespiti için yapılan t testi ve tek yönlü varyans analizi sonuçlan tablolaştırılmıştır.Araştırmada yönetici, eğitici ve çalışan personel görüşlerinden elde edilen bulgulara göre; işletmelerin eğitim faaliyetleriyle ilgili olarak işletmelerin çoğunluğunda eğitim birimi bulunmadığı; eğitici personelin işletme bünyesinde diğer birimlerin çalışanlarından seçildiği; eğitici personelin eğitim düzeylerinin düşük olduğu ve işletme yöneticilerinin buna önem vermediği; çoğunlukla işe yeni giren personele, yalnızca işletme içinde ve iş başında eğitim uygulamaları yapıldığı sonuçları elde edilmiştir. Çalışan personelin cinsiyet, öğrenim durumu, mesleki kıdem ve yaş gruplarına göre yapılan karşılaştırmalarda sözkonusu gruplarda personel görüşleri arasında anlamlı fark olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The aim of this research is to examine the training activities, in personal views of the manager, the trainer and the working staff, carried out by the ready- made clothing sector firms in Ankara in order to train and develop worker's skill. The research comprises of four sections. In the first section, the subject matter, the general information; in the second section, the systematic of the research are introduced. In the third section, research foundings related to the personal views of the manager, the trainer and the working staff and their comments are presented. Finally, in the last section, conclusion and suggestions are given. On the one hand the universe of this research consists of the manager, the trainer and the trained working staff of small and middle scaled ready-made clothing sector firms which are registered in Ankara Chamber of Commerce in Ankara province. On the other hand, the sampling contains the representatives of the universe which are the managers of 20 firms, the training staff and the workers who get training. In order to determine the situation of training activities carried out by the firms, three different means of measurement have been developed to collect data from the managers, the trainers and the workers. The researcher has visited the concerning firms and implemented manager's interview form to managers and survey forms to trainers and workers. After implementation, data collected from 20 firm managers, 20 trainers and 85 workers have been loaded in to computer by making use of SPSS program. Afterwards frequency and percentage calculation, the results of the test on differentiation in personal views and one way variation analysis have been put in table format. According to the research foundings from the personal views of the managers, trainers and the working staff ; it has been found out that most of the i KURU LUIV firms do not have a training department; trainers have been selected among the staff of other departments in the firm; education level of the trainers are low, which is not considered as important by the managers of the firms; the new workers are given training only in the firm and at the beginning of employment When personal views of the concerning groups are compared according to sex, educational status, professional seniority and age; it has been found out that there is no meaningful difference among those groups.