Toplam kalite yönetiminin ticaret meslek liselerinde uygulanması
Total quality management in the commerce vocation schools
- Tez No: 113273
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
ÖZET Bu araştırmada Planlı Okul Gelişim Modeliyle okullarda uygulama zorunluluğu olan Toplam Kalite Yönetiminin Ticaret Meslek Liselerindeki uygulama başarısının belirlenmesi amaçlanmıştır. Toplam Kalite Yönetiminin uygulanmasında Okul Müdürü ve il / ilçe millî eğitim müdürlerinin uygulamaya yönelik algılarının ölçülmesinde uzman görüşleri doğrultusunda araştırmacı tarafından geliştirilen 41 maddelik bir ölçek kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye genelinde Ticaret ve Turizm Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından koordinatör olarak belirlenen okullarda görev yapan müdürler ve bu okullara bağlı aynı ildeki değer Ticaret Meslek Lisesi Müdürleri ve bu müdürlerin bağlı bulundukları il / ilçe millî eğitim müdürleri oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin istatistiksel analizinde aritmetik ortalama ve t testi kullanılmıştır. Farklılıkların anlamlılığının sınanmasında anlamlılık düzeyine p=
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is aimed to determine the practice of Total Quality Management, which is appling with The Model of Planned School Progress, in The Commerce Vocation Schools. * A Questioner, consisting of 41 items, has been developed by researcher with the help of specialists. The purpose of this questioner is to measure the perception of the school Principals and the Province/country directors upon the practise of T.Q.M. in the Commerce Vocation Schools. The universe of this study is the principals of coordinater the Commerce Vocation Schools and the other school principals which are connected in same town and the province / country directors which are connected by the school principals. The Scan model is used in this research. Aritmetical means and t test are used for the statistical analize of data. The significant differences were tested at p= < 05 level. The finding of study is showed that there is no significant differences at the point of view of the principals and the province/country directors about the practice of T.Q.M. in the Commerce Vocation Schools in Turkey generally. Either school principals or the province / country directors are agree that The Total Quality Management practices are performing abundantly. IV