Özgün bir sigorta sektörü olarak hayat sigortacılığı ve Türkiye'deki gelişiminin analizi ve eğitim süreci
Life insurance underlight as a unique insurance sector, analist of it is development in Turkey and required aducational process
  1. Tez No: 113274
  2. Yazar: GÖKSAL KEÇECİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sigortacılık, Insurance
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
ÖZET Sigorta belirli bir prim karşılığında kişilerin hayatını veya kişi ve kuruluşların para ile ölçülebilir maddi varlıkların belirli bir risklere karşı koruyan bir sistemdir. Hayat sigortaları ülkeye sağladığı uzun vadeli sermaye birikimi nedeniyle önemli bir sektördür. Bu çalışmanın amacı hayat sigorta sektörünün karşılaştığı sorunlara çözüm bularak sektörün istenilen seviyeye ulaştırılması amaçlanmıştır. Hayat sigortasının geliştirilip istenilen seviyeye getirilmesi için sigorta şirketleri ile acentaler arasında sıkı bir işbirliği sağlanmalıdır. Ayrıca bu acentaların sadece bir sigorta dalında uzmanlaşarak o sektörde faaliyet göstermeleri istenmelidir. Hayat sigortalarının enflasyonun üstünde bir kar payı dağıtması için yeni enstrümanlar oluşturulmalıdır. Türkiye'de sigorta poliçe iptalleri çok yüksek orandadır. Bu oranın yüksek olması hem sektörün gelişmesi açısından hem de sigortalı açısından büyük zararları vardır. Yapılan poliçe iptalleri ile ilgili anket çalışmasında da poliçe iptal oranlarının yüksek olduğu görülmüştür. Bu anket çalışmasında sigortalı kişilerin sigortaya başlangıç amaçları ile sigorta poliçesinin iptal nedenleri ile ilgili çeşitli sorular sorularak sigorta sektörü ile ilgili bilgi edinilmeye çalışılmıştır. Türkiye'de sigorta sektörünün gelişmesi için insanların gelir düzeylerinin yükseltilmesi ve sektöre duyulan güvensizliği ortadan kaldırmak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Insurance is a system of protection of lives of people of valuables of people or institutions, which can be, expressed in monetary terms, against various types of risk in return for a premium. Life insurance sector has an important role in the economy for its ability to accumulate and channel long- term capital for economic growth. The objective of this study is to determine major problems that life insurance companies face and to develop alternatives that might be helpfulin bringing the sector to the desired level. To this end there should be a close and effective cooperation between insurance company and its agencies be established. Another finding of the study is that these agencies be channeled to a specific line of business, life insurance products. Another imperative for success appeared to be rate of return on insurance policies should at least be equal to inflationary rates which requires new instruments to be developed and introduced to market. That inference in consistent with finding that, rate of policy cancellations in Turkey is extremely high which undermining both growth prospect of the sector and costs serious losses for policyholders. By exploring initial objectives and reason for policy cancellation of the policyholders, current state of insureds, types of mistakes that insurance companies make, how to retain insureds and meet their expectations have been analyzed in detail. Major conclusion of the study is that; increase in the level of disposable income and trust to the insurance sector has been determined as the major factors for the development of insurance sector in Turkey. 11 X.C YÜKSEKÖ?RETİM &URUUU u©kOmahtasyon mmms ?