Integrating grammar into the teaching of essay -level composition at upper- intermediate level at Cumhuriyet University
Cumhuriyet Üniversitesi'nde, makale düzeyli kompozisyon yazımıyla dilbilgisinin bütünleştirilmesi
  1. Tez No: 113320
  2. Yazar: HÜSEYİN ERDİN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ARİF SARIÇOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET Üniversitelerimizin İngiliz Dili Eğitimi ve İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümlerindeki öğrencilerin, hazırlık ve birinci sınıf eğitimlerinden sonra, makale düzeyindeki yazılarında genel basan seviyesine ulaşmaları beklenir. Öğretim elemanları dilbilgisi hatalarını değerlendirirken katı davranır ve hataların çokluğundan yakınır. Genel başarıya ulaşmak için değişik yaklaşım ve teknikler kullanılmaktadır. Kompozisyon dersi veren öğretim elemanları, formal dilbilgisi öğretiminin, çoğunlukla Standart İngilizce'nin öğrenciler tarafından pekiştirilmesine yardımcı olacağına güvenirler. İngilizce'yi anadili olarak öğrenen üniversite öğrencileri arasında yapılan iki araştırmadan çıkan 'Formal Dilbilgisi öğretiminin yazmayı geliştirmede etkili olmadığı (Eanes 1998:1)' sonucuna rağmen, çoğu öğretim elemanı bu görüşe karşı çıkmakta ve Formal Dilbilgisi öğretiminin en azından Standart İngilizce doğrultusunda yazmayı geliştirdiğim savunmaktadır. Bu çalışmamıza, ders kitabı ve alıştırmalarla yapılan dilbilgisi öğretimi sonucunda kazanılan teorik bilginin, ileri seviye kompozisyon yazımına uygulanmasında yetersiz kaldığı düşüncemizin sonucu olarak gerek duyulmuştur. Bu çalışmada araştırmacı, Türkiye'deki Cumhuriyet Üniversitesinde, makale düzeyli kompozisyon yazımında, gerekli dilbilgisini bütünleştirerek öğretmek için model kompozisyon ve öğrenci kompozisyonlarını kullanmıştır. Deney grubu ile kompozisyon yazımını Dilbilgisi ders kitabı ve alıştırmalarla çalışan kontrol grubu karşılaştırılmıştır. Objektif bir dilbilgisi sınavından sonra deney ve kontrol grupları arasındaki farkı bulmak için (SPSS 7.50) bilgisayar programı kullanılmıştır. Deneyin sonucu sınavdaki performansı artırması yönünden etkilidir. Bu çalışmanın sınırlılıkları, araştırmacının kendisinin uygulama içerisinde bulunduğu çalışmaların sınırlılıklarıyla aynıdır. Her iki gruptaki öğrenciler yeterli teorik dilbilgisine sahiptir. Cümle türleri ve paragraf türleri konularında teorik ve uygulamalı çalışmaları yapmış durumdadırlar.HI Bu çalışmada, uygulama grubundaki öğrenciler ve Cumhuriyet Üniversitesindeki dil ve edebiyat bölümlerindeki kompozisyon dersi öğretim elemanlarının tamamladığı anket, veri kaynağı olarak kullanılmıştır. Verilerin analizinden çıkan sonuç, öğretim elemanlarının ve öğrencilerin 'dilbilgisi çalışmalarının önemli olduğunu' düşündüklerini göstermiştir. Ayrıca hem öğrenciler hem de öğretim elemanları, öğrenci yazılarının, model kompozisyonların, ders kitaplarının ve alıştırmaların 'dilbilgisi çalışmalarında' önemli olduğunu düşünmektedirler. Öğrenciler ve öğretim elemanları dilbilgisi çalışmaları için öğrenci yazılarını kullanmaktan hoşlanmaktadır. Bu çalışmanın verilerine göre; kompozisyon dersi öğretim elemanlarının, formal dilbilgisini öğretmeye devam etmeleri, bu çalışmadaki uygulama grubu için yapılan model benzeri uygulamaları yapmaları ve formal dilbilgisinin yazmayı ilerletmedeki etkinliği konusundaki çekinceleri sonlandıracak verileri sağlayacak - katılımlı ve uygulamalı- araştırmaya devam etmeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Students at the departments of English Language Teaching and English Language and Literature in Turkey are expected to exhibit the surface correctness of essay-level English after their prep class and first-year composition courses. Instructors judge harshly errors in their compositions and complain about their mistakes. Different approaches and techniques have been used to achieve surface correctness. Composition instructors often rely on teaching formal grammar in assisting students in mastering Standard English. They do so despite the conclusion reached by two major reviews of research on composition writing: that teaching formal grammar is not effective in improving writing (Eanes 1998:1). Many instructors disagree and contend that teaching formal grammar improves writing-at least, in adherence to the requirements of Standard English. This study evolved as result of our common dissatisfaction with using textbook and exercises in teaching the grammar in upper-intermediate level writing. In this stud)', the researcher has used model writing and student writing to teach necessary grammar by integrating into essay-level composition at Cumhuriyet University in Turkey. The experimental group has been compared with a control group, who studied composition writing using a textbook and exercises. The (SPSS 7.50 version) comparison has been computed in order to see the difference between two groups on an objective examination. The result suggested that the treatment is effective in improving performance on the examination. The limitations of this research are those common to action research. Assumptions of this study are; (1) both groups know sufficient theoretical English at Upper-intermediate level, (2) both groups are supposed to know sentence and paragraph structures, and the types of paragraph. This study also uses a survey to collect data from treatment group and composition instructors at the language departments of the Cumhuriyet University.Analysis indicated that instructors and students consider the study of grammar important and consider student writing, model writing, textbooks and exercises important tools in the study of grammar. Students and instructors enjoy using student writing to study grammar. It is recommended that composition instructors continue to teach formal gramn ar and experiment in using a model similar to that used for the treatment group in this study and that research- both action and experimental- continue in an effort [o provide necessary data which might conclude the debate on the efficacy of the study of formal grammar in improving writing.