Almanya'nın İngiltere ile Osmanlı Devleti üzerindeki nüfuz mücadelesi (1890-1914)
Germany's struggle with England for gaining influence in the Ottoman Empire (1890-1914)
  1. Tez No: 113324
  2. Yazar: HACI BAYRAM SOY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜMEÇ KARAMUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
11 ÖZET Osmanlı Devleti'nin 1877-78 Osmanlı-Rus savaşındaki beklenmedik hezimetiyle, Ruslar hem Akdeniz'i hem de Basra körfezini tehdit eder hale gelmiştir. Bunun üzerine, yıllardır Doğu'daki menfaatlerim Osmanlı toprak bütünlüğünü savunarak koruyan İngiltere, bu politikasından vazgeçerek donanma gücüyle bölgedeki çıkarlarını koruma yoluna gitmiştir. Bunun yanında, bölgede üs edinmek amacıyla Osmanlı topraklarından Kıbrıs'a yerleşmiş ve Mısır'ı da işgal etmiştir. İngiltere'nin Osmanlı topraklarının paylaşımına katılmasıyla, Osmanlı Devleti Avrupa'da yeni bir müttefik arayışına girmiş ve kendisi için en iyi müttefikin, topraklarında gözü olmayan Almanya olduğuna karar vermiştir. Almanya' nın takip ettiği“Dünya Siyaseti”nin (Weltpolitik) yanı sıra, Osmanlı Devleti'nde elde ettiği ticarî ve siyasî nüfuz, en başta İngiltere'nin tepkisini çekmiştir. Almanya'nın Osmanlı topraklarında inşa imtiyazım elde ettiği Bağdat demiryolunun İngiltere'nin can daman olan Hindistan yolunu tehdit eder mahiyette yapılacak olması, İngiltere ve Almanya arasındaki gerilimi daha da arttırmıştır. Almanya ve İngiltere, Birinci Dünya Savaşı'nın hemen öncesinde Bağdat demiryolu ve Basra körfezi ile ilgili problemleri anlaşarak halletmişlerdir. Fakat çıkar çatışmaları ve uyuşmaları neticesinde şekillenen iki blokun halledemediği problemler, 1914 yılında Almanya ve Osmanlı Devleti'nin sonunu hazırlayan büyük bir savaşın çıkmasına sebep olmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY With the unexpected defeat of the Ottomans in the Russo-Ottoman war of 1877-78, the Russians became a threat for both the Mediterranean Sea and the Persian Gulf. Thereupon, England, who defended her interests in the East by maintaining the Ottoman integrity, gave up her traditional policy and relied on her own naval power for preserving her interests in this region. Moreover, she also settled in Cyprus in order to establish a naval base and occupied Egypt. By the participation of England in the share out of the Ottoman territories, the Ottomans sought for a new European ally and decided on Germany, who did not have any territorrial designs on the Ottoman Empire. Besides Weltpolitik, the increased German commercial and political influence in the Ottoman Empire raised mainly the English reaction. The concession of the Bagdad Railway, which threatened the English road towards India, augmented the tension between Germany and England. Just before the First World War, England and Germany came to an agreement on the construction of the Bagdad Railway by recognizing each others interests in the region. But, the conflict between the two blocks, which was formed because of conflicting and shared interests, resulted in a great war in 1914, which ended up with the dissolution of both the German and the Ottoman Empire.