Kadın yöneticilerde liderlik davranışlarının toplumsal roller açısından incelenmesine yönelik bir alan araştırması
A Field study towards analyzing leadership behavior of women managers in terms of gender roles
- Tez No: 113342
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
11 ÖZET Kadın ve erkeğin farklı biyolojileri ve psikolojileri nedeniyle toplum içerisindeki rolleri ve toplumun kadın ile erkeğe yönelik algılamaları farklıdır. İş yaşamında da kadına ve erkeğe farklı meslekler uygun görülmektedir. Liderlik ve yöneticilik genellikle“erkek işi”olarak değerlendirilmektedir. Literatürde de liderlik özellikleri orak eril (erkeksi) özellikler ön plana çıkarılmakta ve dişil özellikler örgütsel ortamda geri planda kalmaktadır. Kadının ve erkeğin cinsel rolleri ile uyumlu olarak kadın yöneticilerin ilişki odaklı, erkek yöneticilerin ise görev odaklı liderlik davranışları göstermeleri beklenmektedir. Bu çalışmanın amacı kadın ve erkeklerin liderlik tarzlarının farklı olup olmadığını belirlemek ve kadın yöneticilerin liderlik davranışlarını toplumsal ve cinsel roller açısından incelemektir. Kadın ve erkek yöneticilerin liderlik davranışlarını belirlemeye yönelik alan çalışması üniversitelerdeki akademik yöneticilere ve üniversitelere bağlı hastanelerde yapılmıştır. Elde edilen verilere göre, kadın ve erkek yöneticilerin liderlik davranışları arasında farklılık bulunmuştur. Kadın yöneticiler cinsel rolleri ile uyumlu olarak kişi ve ilişki odaklı, erkek yöneticiler de görev odaklı liderlik davranışı göstermektedirler. Üniversite hastanelerindeki yöneticiler ile üniversitelerdeki yöneticiler farklı liderlik davranışları göstermektedirler. Akademik yöneticiler ilişki davranışı, hastane yöneticileri ise yüksek ilişki ve yüksek görev davranışı göstermektedirler. Akademik yöneticilerle hastaneleri yöneticilerinin yapılan grup içi testlerde liderlik tarzlarında cinsiyet faktörüne dayalı bir farklılık belirlenmemiştir. Kadın ve erkek yöneticilerin liderlik davranıştan farklı olmasına karşın, araştırmanın yapıldığı iki alanda da örgütsel ortamlarda cinsiyete dayalı farklılık belirlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Different gender roles are attained to women and men. People perceive women and men differently because of their biological and pscyhological differences. In addition; in the work life; different occupations and jobs are considered suitable for men and women. Being leader and manager is generally seen as“men's work”. People perceive successful managers as having male oriented attitudes than female oriented attitudes. In literature, masculine traits in leadership are prior to the feminine traits in the organizational environment. There is an expectation that women behave in accordance with their gender roles, show person and relation oriented leadership behavior. However, men show task oriented leadership behavior. The purpose of this study is to differentiate leadership styles of women and men and to analyze women's leadership behavior in terms of their gender roles. A survey questionnaire was conducted in university hospitals and unversity departments. During this study, significant differences between the women's and men's leadership behavior was identified. It was found that women managers are more inclined than men to show person and relation oriented leadership behavior however, men are more task oriented. Academic leaders in universities and hospital managers in health sector possess different leadership styles. Academic leaders show relation oriented behavior and hospital managers show high relation and high task oriented behavior. When leadership differences between two genders particularly within the university hospitals or within university departments are tested, significant difference between the two genders was not identified. Although there is a significant difference between the leadership styles of women and men, in organizational environment leadership differences between two sexes was not identified.