İlköğretim 4. ve 5. sınıf öğrencilerinin sosyal bilgiler dersinde sınıf ortamında kullandıkları öğrenme stratejileri
The Learning strategies that which 4 th and 5 th grade primary school students in social studies lesson use
  1. Tez No: 113347
  2. Yazar: BAYRAM TAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BANU YANGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
ÖZET Bu araştırmada, ilköğretim 4. ve 5. sınıf öğrencilerinin Sosyal Bilgiler dersinde sınıf ortamında kullandıkları öğrenme stratejilerinin neler olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma, 4. ve 5. sınıf öğrencilerine araştırmacı tarafından hazırlanan ve uzman kanılarıyla desteklenen öğrenme stratejileri anket formu bire bir görüşme yolu ile uygulanarak yapılmıştır. Araştırma verüerinin analizinde Aritmetik Ortalama, Standart Sapma ve t Testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgular şu şekilde özetlenebilir: 1. İlköğretim 4. ve 5. sınıf öğrencileri Sosyal Bilgiler dersinde sınıf ortamında dikkat stratejilerini ara sıra kullanmaktadırlar. 2. a) İlköğretim 4. ve 5. sınıf öğrencileri Sosyal Bilgiler dersinde sınıf ortamında kısa süreli bellekte depolamayı artırıcı stratejilerinden zihinsel tekrar stratejilerini her zaman kullanmaktadırlar. b) İlköğretim 4. ve 5. sınıf öğrencileri Sosyal Bilgiler dersinde sınıf ortamında kısa süreli bellekte depolamayı artırıcı stratejilerinden gruplama stratejilerini ara sıra kullanmaktadırlar. 3. a) İlköğretim 4. ve 5. sınıf öğrencileri Sosyal Bilgiler dersinde sınıf ortamında anlamlandırma stratejilerinden örtük ve açık tekrar stratejilerini her zaman kullanmaktadırlar. b) İlköğretim 4. ve 5. sınıf öğrencileri Sosyal Bilgiler dersinde sınıf ortamında anlamlandırma stratejilerinden eklemleme stratejilerini her zaman kullanmaktadırlar.c) İlköğretim 4. ve 5. sınıf öğrencileri Sosyal Bilgiler dersinde sınıf ortamında anlamlandırma stratejilerinden örgütleme stratejilerini ara sıra kullanmaktadırlar. d) İlköğretim 4. ve 5. sınıf öğrencileri Sosyal Bilgiler dersinde sınıf ortamında anlamlandırma stratejilerinden bellek destekleyici stratejilerini hiçbir zaman kullanmamaktadırlar. 4. İlköğretim 4. ve 5. sınıf öğrencileri Sosyal Bilgiler dersinde sınıf ortamında geri getirmeyi (hatırlamayı) artırıcı stratejilerini her zaman kullanmaktadırlar. 5. İlköğretim 4. ve 5. sınıf öğrencileri Sosyal Bilgiler dersinde sınıf ortamında güdüleme stratejilerini her zaman kullanmaktadırlar. 6. İlköğretim 4. ve 5. sınıf öğrencileri Sosyal Bilgiler dersinde sınıf ortamında yürütücü biliş stratejilerini hiçbir zaman kullanmamaktadırlar. 7. İlköğretim 4. ve 5. sınıf öğrencileri Sosyal Bilgiler dersinde sınıf ortamında kullandıkları öğrenme stratejilerinden Dikkat Stratejileri, Kısa Süreli Bellekte Depolamayı Artırıcı Stratejilerden Gruplama Stratejileri, Anlamlandırmayı (Kodlamayı) Güçlendirici Stratejilerinden Örtük ve Açık Tekrar ile Eklemleme Stratejileri ve Geri Getirmeyi Artırıcı Stratejiler arasında anlamlı fark bulunamamış, Kısa Süreli Bellekte Depolamayı Artırıcı Stratejilerden Zihinsel Tekrar Stratejileri, Anlamlandırmayı (Kodlamayı) Güçlendirici Stratejilerinden Örgütleme ve Bellek Destekleyici Stratejileri ile Yürütücü Biliş Stratejileri arasında 0,05 düzeyinde, Güdüleme Stratejileri arasında 0,01 düzeyinde 5. sınıflar lehine anlamlı fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this research it is tried to find out what are the learning strategies of 4th and 5th grade primary school students in social sciences courses. This research is prepared by a face to face interview of a learning strategies poll for 4th and 5th grade students. Which is formed by the researcher and supported by the specialists While analysing the data in this research, Mean, Standard Deviation, t Test are used. The findings of the research can be summarized as follows: 1. 4th and 501 grade primary school students in social sciences courses rarely use attention strategies. 2. a) 4th and 5th grade primary school students in social sciences courses always use mental rehearsal strategies which are from the short-term storage memory strategies. b) 4th and 5th grade primary school students in social sciences courses rarely use chunking strategies which are from the short-term storage memory strategies. 3. a) 4A and 5th grade primary school students in social sciences courses always use close and open rehearsal strategies which are from encoding strategies. b) 4th and 5th grade primary school students in social sciences courses always use elaboration strategies which are from encoding strategies. c) 4th and 5th grade primary school students in social sciences courses seldom use organizational strategies which are from encoding strategies.IV d) 4th and 5th grade primary school students in social sciences courses never use mnemonic strategies which are from encoding strategies. 4. 41*1 and 5fc grade primary school students in social sciences courses always use retrieval strategies. 5. 4th and 5th grade primary school students in social sciences courses always use motivation strategies. 6. 4th and 5th grade primary school students in social sciences courses never use metacognition strategies. 7. There is no significant difference among the attention strategies, chunking strategies which are from the short-them storage memory strategies, close and open rehearsal strategies with chunking strategies which are from encoding strategies and retrieval strategies in 4th and 5th class primary school students in social sciences lesson in class. But.05 rate of difference is found among mental rehearsal strategies which are from the short-them storage memory strategies, organizational strategies and mnemonic strategies which are from encoding strategies and metacognition strategies. On the order hand;.01 rate of difference found for the 5th classes between motivation strategies.