Klasik test teorisi ve örtük özellikler kuramının örneklemeler bağlamında karşılaştırılması
Comparison of classical test theory and latent traits theory by samples
- Tez No: 113348
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATA TEZBAŞARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Bu çalışmada, farklı örneklemlerden klasik test kuramı ve örtük özellikler kuramına göre elde edilen madde istatistiklerinin birbirleriyle ve evren parametreleri ile ilişkileri araştırılmıştır. Bununla beraber, örtük özellikler kuramının, klasik kurama üstünlüğü olarak kabul edilen madde parametrelerinin değişmezliğini sağlayıp sağlayamadığı incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, farklı örneklemlerden hem klasik kuram hem de örtük özellikler kuranıma göre elde edilen madde istatistiklerinin örneklem değişmelerinden etkilendiği; örneklem değişimlerine bağlı olarak madde istatistik değerlerinin de değiştiği belirlenmiştir. İki kuramın da, dağılımın diğer özellikleri arasından en çok dağılımların çarpıklığından etkilendiği gözlenmiştir. Farklı örneklemlerden elde edilen madde istatistikleri bağlanımda, örtük özellikler kuramı ve klasik test kuramının birbirine benzer sonuçlar verdiği, aralarındaki farkın kuramsal alanda kaldığı söylenebilir. Ayrıca, örtük özellikler kuramının madde parametrelerinin değişmezlik özelliğini sağlayamadığı; aksine, klasik test kuramının örtük özellikler kuramı kadar kararlı sonuçlar verdiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY This study, investigates the relationship of item statistics with each others and with population parameters derived according to classical test theory and latent traits theory. In addition, it is examined whether the latent traits theory provides the invariance of item parameters, which is accepted as the advantage of latent traits theory over classical theory. The findings of this study indicates that, the item statistics obtained from the different samples using both classical theory and latent traits theory are affected by sample differences; and also item statistic values are chancing in relation to sample differences. It is observed that the both theories are affected, mostly by the skewness of distribution among other features of the distribution. That practically within the context of the item statistics derived from different samples, it is possible to say, the latent traits theory and classical test theory bring similar outcomes and the difference between these theories, lies mainly in theory. Finally, it is found that the latent traits theory could not provide the invariance of item parameters; on the contrary, the classical theory brings outcomes as invariance as the latent traits theory does.