Değişen planlama anlayışı ve Devlet Planlama Teşkilatı
The Changing perceptivity of the planning concept and State Planning Organization
- Tez No: 113349
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA UYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Devletin müdahale alanım artırdığı sosyal refah devleti uygulaması içinde ortaya çıkan ve II. Dünya Savaşı'nın ardından dünyada yaygın bir uygulama alanı bulan planlama kavramı son çeyrek yüzyıldır devletin sosyo-ekonomik süreçteki rolünü sınırlandıran global düzeydeki liberalleşme hareketi kapsamında değişime uğramış ve yeni boyutlar kazanmıştır. Bu çalışmanın amacı Türkiye'de ulusal düzeyde planlama yaklaşımı ve uygulamalarındaki ve bu kapsamda Devlet Planlama Teşkilatı'ndaki değişimi ortaya koymaktır. Üç bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde, planlama kavramının farklı tanımları, türleri ve dünyadaki gelişimi; ikinci bölümde, Türkiye'de ulusal planlama uygulamasının gelişimi ve özellikle 1980 sonrası değişen ekonomi politikalar altında geçirdiği değişim; üçüncü bölümde ise Türkiye'nin planlama örgütü olan Devlet Planlama Teşkilatı yine 1980 yılı temel alınarak iki farklı dönemde incelenecektir. Çalışmada araştırma metodu kullanılmış, konunun uzmanlarının görüşlerine yer verilmiştir. Planlama uygulamaları ve planlama örgütleri konusunda farklı ülkelerdeki uygulamalar da değerlendirilmektedir. Çalışmada varılan sonuç; günümüzde uluslararası rekabetin ve belirsizliğin arttığı ortamda planlama örgütlerinin ekonomik faaliyetlerin koordinasyonunu sağlayan, uzun dönemli stratejileri saptayan, dış dünyaya karşı duyarlı, bu alanlardaki gelişmelere kendini hızla uyarlayabilecek bir yapıya kavuştuklarıdır. Bu gelişmeler altında Devlet Planlama Teşkilatı'nın dinamik, araştıran, izleyen, değerlendiren, koordine eden bir yapıya kavuşturulması şarttır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The concept of planning, which is introduced within the social prosperity state practices in which the state enhances its field of interference and confronts a world wide spread applications field pursuant to the World War II, had encountered some alterations and attained new dimensions under the scope of the liberalization movement at the global level which had been restricting the role of the state within the socio- economic process for the last quarter of the century. The purpose of this study is to put forward the planning approach at the national level in Turkey and to expose the alterations within the applications and under this scope the changes in the State Planning Organization. The study had been performed and arranged in three sections. In the first section, we will examine the variant definitions of the planning concept, their types and the development process throughout the world; in the second section we'll look up to the development of the national planning applications in Turkey and the alterations it encountered especially under the changing economic policies after 1980 period and finally in the third section we'll focus on the planning organization of Turkey: State Planning Organization regarding two different periods taking 1980 as basis. The research method had been used in the study and the opinions of the experts in this field had also been included. The application methods within different countries regarding the planning applications and planning organizations are also evaluated. The conclusion obtained from this study is; the planning organizations had attained a structure which enables the coordination of the economic activities, determines the long-term strategies, sensitive to the external world and adapts rapidly to the developments within this field in an environment where the international competition and indefiniteness had increased. Under the extent of the aforementioned progressions, it is inevitable for the State Planning Organization to reach a dynamic, investigating watching, evaluative and coordinative structure.