Çok boyutlu zeka kuramı etkinlikleriyle destekli öğretimin erişi, tutum ve kalıcılığa etkisi
The Effect of multiple intelligences theory based instruction on achievement, retention and attitude
  1. Tez No: 113371
  2. Yazar: KEMAL AKKAN BATMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESED YAĞCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Öğretmenlik Mesleğine Giriş dersinin öğretiminde Çok Boyutlu Zeka Kuramı etkinlikleriyle destekli öğretimin erişiye, kalıcılığa ve tutuma etkisi incelenmiştir. Ayrıca deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin uygulanan öğretim hakkındaki görüşleri de belirlenmiştir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bulunan Doğu Akdeniz Üniversitesi'nin Eğitim Bilimleri Bölümü, Ortaöğretim Alan öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Bölümü birinci dönem öğrencilerinden iki grup üzerinde ve Öğretmenlik Mesleğine Giriş Dersinde yürütülen araştırmada; kontrol grubunda geleneksel öğretim, deney grubunda Çok Boyutlu Zeka Kuramı etkinlikleriyle destekli öğretim işe koşulmuştur. Araştırmada veriler ön test, son test erişi testi, kalıcılık testi, tutum ölçeği ve görüşme formu ile toplanmıştır. Bu veriler t testi, Mann- Whitney U testi ve içerik çözümlemesi ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir: 1. Çok Boyutlu Zeka Kuramı etkinlikleriyle destekli öğretimin uygulandığı deney grubu ile geleneksel öğretimin uygulandığı kontrol grubu arasında erişi puanlan açısından aralarında anlamlı bir fark bulunmamıştır. 2. Çok Boyutlu Zeka Kuramı etkinlikleriyle destekli öğretimin uygulandığı deney grubu ile geleneksel öğretimin uygulandığı kontrol grubu arasında kalıcılık puanlan açısından aralarında anlamlı bir fark bulunmamıştır. 3. Çok Boyutlu Zeka Kuramı etkinlikleriyle destekli öğretimin uygulandığı deney grubu ile geleneksel öğretimin uygulandığı kontrol grubu arasında tutum puanlan açısından aralarında anlamlı bir fark bulunmamıştır.4- Öğretmenlik Mesleğine Giriş dersinde Çok Boyutlu Zeka Kuramı etkinlikleriyle desteklenmiş öğretim etkinlikleri uygulanan deney grubu ile kontrol grubundaki öğrencilerin öğretime ve derse yönelik görüşleri aşağıdaki gibi özetlenebilir: Deney grubundaki öğrenciler, Çok Boyutlu Zeka Kuramı etkinlikleriyle destekli öğretimin dersteki basanda etkili ve bireysel farklılıkları dikkate almakta olduğunu belirtmişlerdir. Ayrıca diğer derslerde de kullanılmalı yönünde görüş belirtmişlerdir. Başarılarında en çok yarar sağlayan öğenin etkinlikler olduğunu belirtmişlerdir. Öğretime karşı olumlu bir tutum oluştuğunu ve bu tutumun belirlenmesinde etkinliklerin etkili olduğu yönünde görüş belirtmişlerdir. Çok Boyutlu Zeka Kuramı etkinlikleriyle destekli öğretimi, ilerde kendilerinin de kullanma taraftan oldukları yönünde görüş belirtmişlerdir. Kontrol grubundaki öğrenciler, geleneksel öğretimin basandaki etkisinde kararsız veya etkisi yok yönünde görüş belirtmişlerdir. Bireysel farklılıkları orta düzeyde veya hiç dikkate almadığını söylemişlerdir. Kontrol grubundaki öğrenciler geleneksel öğretim, diğer derslerde kullanılmamalı, yönünde görüş belirtmişlerdir. Başarılarında en çok yarar sağlayan öğe konusunda farklı görüşler belirtmişlerdir. Geleneksel öğretime karşı orta düzeyde bir tutum oluşturduklarım belirtmişler ve tutumlarının belirlenmesinde, en çok etkili olan öğe konusunda farklı görüşler belirtmişlerdir. Ayrıca kendilerinin ilerde geleneksel öğretimi, aynen kullanmama taraftan oldukları yönünde görüş belirtmişlerdir. Bu araştırmada elde edilen bulgulara dayalı olarak, Çok Boyutlu Zeka Kuramı etkinlikleriyle destekli öğretimin uygulanmasına ve yeni yapılacak araştırmalara ilişkin öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
111 SUMMARY In this study, the effect of Multiple Intelligences Theory based instruction on achievement, retention and attitude in Introduction to Teaching Profession course has been investigated. In addition to this, the views of the students in the experimental and control groups about the instruction applied have been determined. This research has been carried out in Introduction to Teaching Profession course on two different groups at the Educational Sciences Department of the Eastern Mediterranean University in the Turkish Republic of Northern Cyprus. The first term students of the Non Thesis Subject Teaching Certificate Program were used. While the control group was taught using the traditional method, the Multiple Intelligences Theory based instruction was carried out in the experimental group. In this study, the data have been collected by applying pre and post-test of achievement and retention tests, attitude scale and interviews. The data have been analyzed by using t test, Mann - Whitney U test and content analysis. The results of the study obtained can be summurized as follows: 1- In terms of achievement scores, there is no significant difference between the experimental group in which the Multiple Intelligences Theory based instruction activities were used and the control group in which the traditional methods were used. 2- In terms of retention scores, there is no significant difference between the experimental group in which the Multiple Intelligences Theory based instruction activities were used and the control group in which the traditional methods were used.3- In terms of attitude scores, there is no significant difference between the experimental group in which the Multiple Intelligences Theory based instruction activities were used and the control group in which the traditional methods were used. 4- In the course of Introduction to Teaching Profession, the views of the students about the instruction and the course in both the experimental group in which the instructional activities supported by the Multiple Intelligences Theory and the control group can be summurized as follows: The students in the experimental group revealed that the Multiple Intelligences Theory based instruction has been effective on the achievement in the course and has been considering the individual differences. They have also mentioned that it has to be used in the other courses. They have made clear that the most useful element in their achievement was the activities. They said that there has been a positive attitude towards the instruction and in the determination of this attitude the activities have been effective. In addition to this, the students have also revealed that they can use the Multiple Intelligences Theory based instruction in the future. The students in the control group have been undecided on the influence of traditional instruction on achievement or they have mentioned that it has no influence on achievement. They said that it didn't take the individual differences into consideration at all or it took them into consideration only at the middle level. According to the students in the control group, traditional instruction shouldn't be used. They have also had different views about the most useful element on their achievement. They have developed an attitude towards the traditional instruction at the middle level and they have had different views about the most effective element in the determination of this attitude.In this study, the recommendations based on the findings have also been made for those who intend to go into research studies in the field of the application of the Multiple Intelligences Theory based instruction or in other new studies.