İnternette pazarlama ve e-ticarette gelişmeler, otomotiv sektöründen bir uygulama
Marketing on the internet and improvements on e-commerce, a practice in the automotive sector
- Tez No: 113681
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJAT BİLGİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Internet, çağımızın en önemli iletişim aracı haline gelmiştir. Dünyanın her noktasından Internet' e ulaşmak mümkün olmaktadır. Ticaret alanında rekabet hızla artarken pazarlamacılar, çağın yükselen medyası Internet'i pazarlama dünyasına taşımakta gecikmemişlerdir. Internet'te Pazarlama, E-Ticaret ismiyle ticaret dünyasındaki yerini almıştır. Internet'te Pazarlama, hacim itibariyle ağırlıklı olarak şirketler arasında gerçekleşirken, günlük hayatta da, yani son tüketiciye yönelik şekliyle de yaygınlık kazanmaya başlamıştır. E-Ticaret kavramıyla birlikte ticari terimlere e-ekonomi, e-para, e-imza gibi kavramlar ilave edilmiştir. E-para konusundaki uygulamalar, henüz sadece ABD'de mevcut olmasına rağmen, yakın zamanda tüm dünyada yaygınlık kazanması beklenmektedir. Internet üzerinden pazarlama faaliyetleri, beraberinde bazı problemleri de getirmiştir. Özellikle güvenlik konusunda yaşanan tedirginlik, bu yeni ticari biçemi olumsuz yönde etkilemektedir. Vergilendirme, E-ticaret'te bir başka sorun olarak görülmektedir. Gerek yurt dışında, gerekse ülkemizde çeşitli kuruluşlar, ilgili düzenlemeleri yapmak amacıyla çalışmalarını sürdürmektedirler. E-Ticaret konusundaki uygulamalarda ülkemizde de başarılı uygulamalar vardır. Doğuş Grubu, Volkswagen Lupo marka otomobili sadece Internet'ten pazarlarken Ford Otosan, tedarikçi ağı ile sipariş, irsaliye ve fiyat teklifi gibi işlemleri Internet'e taşımıştır. Internet'te pazarlama, geleceğin dünyasında yerini sağlamlaştırmaktadır. Bu hızlı gelişime ayak uydurmayı başarabilen kurumlar, rekabet avantajı sağlarken e-ticaret yapmayan şirketleri zor günler beklemektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Internet has become one of the most important communication system in our time. It is possible to reach the Internet from every point of the world. While competition is highly increased in trading, marketing dealers did not hesitate to bear Internet in to the marketing world. Marketing on the Internet is known as e- commerce in the world trade. Marketing on the Internet is mostly used between companies, but nowadays it is widespreadly used to reach consumers. With e-commerce concept, some trade expressions added as e-economy, e-money, e-sign. Applications in E-money are only used in USA; in the near future is expected to be used widespreadly in the world. Marketing on the Internet has brought some problems. Espacially anxiety in security effects negatively this new concept of trade. Taxation is another problem in e-commerce. Some companies have been working to regulate these problems. In Turkey there are some succesfull applications about e-commerce. While Volkswagen Lupo has been marketed via Internet by Dogus Group, Ford Otosan is using Internet for orders, delivery bills and price quotations with its suppliers. Marketing on the Internet has a big impact in the world. If companies would catch these changes they will obviously have big advantages on competition comparing to companies not appling e-commerce. VI