Aracı kurumlarda iç kontrol sistemi üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 113715
  2. Yazar: MENEKŞE AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH DURER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET Tüm işletmelerde yazılı ya da yazılı olmaksızın işletme faaliyetleri bir iç kontrol sistemi çerçevesinde yürütülür. İç kontrol, yönetim kurulu, yönetim ve diğer personel tarafından etkilenen, finansal tabloların güvenilirliğini, faaliyetlerin etkinliğini ve kanun ve yönetmeliklerle uyumluluğunu sağlayabilecek bir süreçtir. Etkin bir iç kontrol sistemi aracı kurumlar açısından da önem taşımaktadır. Çünkü aracı kurumlar bir ekonominin ana elementlerinden biridir. Son yıllarda ülkemizde yaşanan bankacılık krizini göz önüne alırsak, iyi bir şekilde hayata geçirilen iç kontrol sisteminin finansal sistemi etkileyebilecek herhangi bir riskin önüne geçmede ne kadar önemli olduğu anlaşılabilir. Çalışmamızın amacı iç kontrol sistemi ve unsurlarını tanımlamak; bu kontrol unsurlarının yönetim tarafından açıklanan finansal tablo sunumu ile ilişkilendirmek ve aracı kurumlarda etkin iç kontrol sisteminin getirdiği sonuçlan tanımlamaktır. Çalışmamızın ilk bülümünde iç kontrol ve unsurları tanımlanmaya çalışılmıştır. Aracı kurumlarda kontrol ortamı unsurları, muhasebe sistemi ve kontrol faaliyetleri hakkında detaylı bilgiler verilmektedir. İkinci bölüm çeşitli aracı kurumlardan ve ikincil kaynaklardan sağlanan aracı kurumlarda organizasyonel yapı hakkında bilgiler içermektedir. Üçüncü bölüm Türkiye'deki mevcut yasalar ve düzenlemeler çerçevesinde aracı kurumlardaki muhasebe sistemini tanımlamaktadır. Son bölümde ise aracı kurumlardaki mevcut iç kontrol sistemi uygulamalarını araştırmak amacıyla yapılan anket sonuçlan sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
10 ABSTRACT Each organization operates it's activities according to an internal control system, whether or not it is in written form. Internal control is a process effected by an entity's board of directors, management and other personnel designed to provide reasonable assurance regarding the achievement of objectives relating to effective and efficient use of the entity's resources, the preparation of reliable published financial statements, and the entity's compliance with applicable laws and regulations. An effective internal control system has also an important role in financial intermediaries. Because they are the key elements of the financial system in an economy. When considering the recent financial crises in banking sector one can understand the importance of a good implemented internal control system to prevent any risks that can effect the financial system. The purpose of this study is to define internal control and it's components; identify those control elements and relate them to management's assertions regarding financial statement presentation;identify the ingredients comprising effective internal control for financial intermediaries. The first chapter of our study defines internal control and it's components. Gives detailed informations about control environment elements, accounting system and control activities of the financial intermediaries. Second chapter includes informations about organizational structures gathered from several financial intermediaries. Third chapter defines the accounting system of the financial intermediaries regarding recent regulations and legislations in Turkey. In the last chapter we tried to present the result of a survey which investigates the current practice of internal control system by the financial intermediaries. 10