Köy dindarlığı -Adıvar köyünde dini hayat ve dindarlık ölçütleri-
Piety of a village -the piety in Adıvar village and it's extents-
  1. Tez No: 113763
  2. Yazar: EKREM CİNOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECDET SUBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
66 ÖZET Bu çalışma, Doğu Anadolu Bölgesi, Muş İli Bulanık İlçesine bağlı kırsal bir köy olan Adıvar Köy'ü üzerine din sosyolojisi disiplinine göre formatlanmış bir alan araştırmasıdır. Bu bağlamda incelememiz, köydeki dini hayat, dindarlık ölçütleri ve bunlara göre oluşturulmuş tipolojiler üzerine odaklanmış durumdadır. Büyük ölçüde geleneksel değer ve normların belirlediği bu sosyal olguların tanıtılması için birinci bölümde teorik konulara yer verilmiş; ardından bu teorik çerçevenin köylülerin sosyo-dini yaşamlarındaki karşılıkları aranmıştır.
Özet (Çeviri)
67 SUMMARY PIETY OF A VILAGE -The Piety in Adivar Village and its extents- This study is based upon a village called within the borders of Bulanık Town in the domain of Muş in East Anatollian Region of Turkey in terms of the disciplines of socialogical theology. In this context of the life of people in the village we analysed our study focuses on the extent of piety of the people and typologies wrought by the religisus life in the village. In the first section we triod to in troduce some social phenomena in a theoretical approach and sought the counterparts of such phenomena in the life of the people in this village.