Tekrarlı miyokard infarktüsü geçiren hastalarda öz bakım yönetimi ve ilaç uyumu
Self-care management and drug compliance in patients with recurrent myocardial infarction
  1. Tez No: 780281
  2. Yazar: FATMA ZEHRA KAMBER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE DEMİRDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu araştırma tekrarlı miyokard infarktüsü geçiren bireylerin ilaç uyumlarını, öz bakım yönetimlerini ve bunları etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. Gereç ve yöntem: Araştırma 1 Nisan- 30Temmuz 2021 tarihleri arasında İstanbul ilinde bulunun bir eğitim araştırma hastanesine yatan 250 tekrarlı Mİ geçiren hastalar ile yürütüldü. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu, Koroner Kalp Hastalığı Öz Bakım Envanteri (SC-CHDI) ve Türkçe Modifiye Morisky Ölçeği (TMMÖ) kullanıldı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Kolmogorov Smirnov testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallies testi ve Spearman Korelasyon analizi kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya katılan Miyokard İnfaktüsü geçiren hastaların %79,4'ü kronik hastalığının olduğu, %27,2'si yılda bir sağlık kontrolüne gittiği, %52'si ilaç kullanmada zorluk yaşadığı belirlendi. Koroner Kalp Hastalığı Öz Bakım Envanteri, Öz Bakımı Sürdürme Ölçeği puan ortalaması 22,87±5,47, Danışma alt boyut puan ortalaması 14,14±3,80, Otonom alt boyut puan ortalaması 8,73±2,46 olarak belirlendi. Öz Bakımı Yönetme Ölçeği puan ortalaması 13,33±3,59, Erken dönem alt boyut puan ortalaması 6,91±2,48, Geç dönem alt boyut puan ortalaması 6,37±1,80, Öz Bakım Öz Güven Ölçeği puan ortalaması ise 15,74±3,50 olarak bulundu. Türkçe Modifiye Morisky Ölçeği alt boyut puan ortalamaları incelendiğinde Motivasyon alt boyut puan ortalaması 1,55±1,01, Bilgi Düzeyi alt boyut puan ortalaması 1,72±1,13 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: This research was planned to determine the drug compliance, self-care management and factors affecting these individuals who had recurrent myocardial infarction. Materials and Method: The study was conducted with 250 patients with recurrent MI who were hospitalized in a training and research hospital in Istanbul between April 1 and July 30, 2021. Introductory Information Form, Coronary Heart Disease Self-Care Inventory (SC-CHDI), and Turkish Modified Morisky Scale (TMME) were used to collect data. Analysis of the data were used by descriptive statistics, Kolmogorov Smirnov Test, Mann Whitney U test, Kruskal Wallies test and Spearman Correlation analysis. Result: It was determined that 79.4% of the patients with Myocardial Infarction who participated in the study had a chronic disease, 27.2% went to a health check-up once a year, and 52% had difficulty in using medication. Coronary Heart Disease Self-Care Inventory, Self-Care Maintenance Scale mean score was 22.87±5.47, Counseling sub-dimension mean score was 14.14±3.80, Autonomic sub-dimension mean score was 8.73±2.46. Self-Care Management Scale mean score is 13.33±3.59, Early period sub-dimension mean score is 6.91±2.48, Late-term sub-dimension mean score is 6.37±1.80, Self-Care Self-Confidence Scale mean score is It was found to be 15.74±3.50. When the Turkish Modified Morisky Scale sub-dimension mean score was examined, the Motivation sub-dimension mean score was found to be 1.55±1.01, and the Knowledge Level sub-dimension mean score was 1.72±1.13.