Amino oksim türevlerinin sentezi, karakterizasyonu ve bazı metallerle komplekslerinin incelenmesi
Synthesis and characterization of amino oxime derivatives and investigation of some of its transition metal complexes
  1. Tez No: 114163
  2. Yazar: BAKİ TÜRKKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EŞREF TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Sayısız dioksim ve onların geçiş metal kompleksleri araştırılmaktadır.(1) Vic- dioksimler B12 vitaminini indirgeme gibi biyofonksiyonlara sahip olduğu için model bileşik olarak büyük ilgi görmektedir.(2,3) Vic-dioksim ligandlarıyla hazırlanan komplekslerin yüksek kararlılığı oldukça değişik amaçlar için kullanılmaktadır. 1,3- dioksalan grup içeren bileşikler solvent, katkı maddesi ve korozyon önleyici olarak kullanılmaktadır. 1,3-dioksalan grup içeren polimerler yan iletken davranışlar göstermektedirler.(3) Bu çalışma dört basamaktan oluşmaktadır.Birinci basamakta epibromhidrin, p- tolil asetofenon ile bortriflörür etil eter katalizörü yanında etkileştirilerek 1-Brom 2,3-0- a-Metil p-Tolilpropan bileşiği sentezlendi. İkinci basamakta, elde edilen 1- Brom 2,3-0- a-Metil p-Tolilpropan bileşiği ile 1,2-diaminoetan bileşiğinin reaksiyonu sonucunda 1,2-0- a-Metil p-Tolil-4-Aza-6-Aminohekzan (RNH2) bileşiği sentezlendi. Üçüncü basamakta ise 1,2-0- a-Metil p-Tolil-4-Aza-6- Aminohekzan ile anti-dikloroglioksim etkileştirilerek 8,9-Bis(hidroksiimino)- 4,7,10,13-Tetraaza-l,2,15,16-O-di a-metil p-tolilhekzadekan(LH2) ligandı sentezlendi. Daha sonra elde edilen (LH2) ligandının Co (H), Ni (H), Cu (II) ve U02 (VI) kompleksleri sentezlendi. Elde edilen bütün bileşiklerin yapılan JH-NMR, İR, Mağnetik Süssebtibilite, UV, ve elementel analiz ile aydınlatıldı. Ligand ve komplekslerin termal özellikleri TGA ve DTA teknikleri ile ölçüldü. ANAHTAR KELİMLER: Aza, Amin, Vic-Dioksim. 1,3-Dioksa, Aminlerin Sentezi, Kompleks
Özet (Çeviri)
Numerous dioximes and their transition metal complexes have been investigated (1). vic-dioximes have received considerable interest as model compounds which mimic biofunctions such as reduction of vitamin B12 (2,3). The high stability of the comlexes prepared with vie - dioxime ligands has been used extensively for various purposes. Compounds containing the 1,3-dioxolane group are used as solvent, additive compound and corrosion reterdants. Polymers containing 1,3-dioxolane group exhibit semiconducting behavior (3). This study has been formed in four steps. In the first step by 1-Bromo 2,3-0- ex- Methyl p-Tolylpropane was obtained reacting of ephybromohydrine with p-tolyl acetofenone. In the second step, the compound named as 1-Bromo 2,3-0- a-Methyl p-Tolylpropane was reacted with 1,2-diaminoethane to obtain 1,2-0- a-Methyl p- Tolyl-4-Aza-6-Aminohexane. In the third step of the reaction pathway 1,2-0- a- Methyl p-Tolil-4-Aza-6-Aminohexane (RNH2) was reacted with anti- dichloroglioxime to obtain 8,9-Bis(hidroksiimino)-4,7, 10,1 3-Tetraaza- 1,2, 15, 16-0- di a-metil p-tolilhexadecane (LH2) ligand. Finally, Co (II), Ni (II), Cu (H) and U02 (VI) metal complexes of this ligands mentioned above were synthesized. The structure of these compounds was characterized by using ^-NMR, IR, UV, Magnetic Suscebtibility measurements and elemental analyses. The thermal characterizations of ligand and their complexes were carried out by using TGA and DTA techniques. KEYWORDS: Aza, Amine, vic-Dioxime, 1,3-Dioxo, Synthesis of Amine, Complex