B-keto esterlerin serbest radikalik yöntemle bir karbon halka genişleme-zincir uzama reaksiyonlarının incelenmesi
The Investigation of free radical mediated one carbon ring-chain expansion reactions of B-keto esters
  1. Tez No: 114256
  2. Yazar: REYHAN İŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞİRİN GÜLTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
oz Bu çalışmada, serbest radikaller üzerinden yürüyen reaksiyonlardan P-keto esterlerin zincir genişleme reaksiyonları incelendi. Bu amaçla etil 3-oksoheksanoat ve dietilmalonat seçildi. Dietilmalonat, benzoilklorürle p-keto esterine dönüştürüldü. Daha sonra her bir P-keto ester CH2Br2 ile reaksiyona sokulup metil bromürlerine çevrildi. AIBN (2,2'-Azobis- (wo-bütironitril)) ve Bu3SnH ile zincir genişleme reaksiyonları uygulandı. Bazı ürünlerin FT-IR, 1H NMR ve 13C NMR analizleri yapıldı. Anahtar kelimeler : Serbest radikal bir karbon zincir uzama reaksiyonu, halka genişleme reaksiyonu, P-keto ester, AIBN ve BU3SnH.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, some free radical reactions in free radical chemistry were studied and one carbon chain expansion reactions of P-keto esters were investigated. Ethyl 3-oxohexanoate and diethylmalonate were chosen as starting materials. Diethylmalonate was converted to p-keto esters and then reacted with CH2Br2 to obtain bromomethylated compounds. The radical reaction was carried out with AIBN (2,2'-Azobis-(iso-butyronitrile)) and Bu3SnH in benzene at 80 °C. Some products were analysed by FT-IR, *H NMR and 13C NMR. Key words : Free radical, one carbon chain expansion reaction, one carbon ring expansion reaction, P-keto esters, AIBN and BU3S11H. n