Manyetik süseptibilite ölçüm sisteminin kurulması ve kalibrasyonu
Setting and calibration of magnetic susceptibility measurement system
- Tez No: 114281
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDOĞAN CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
IX ÖZET Manyetik süseptibilite, manyetik materyallere zarar vermeden ve hızlıca manyetik malzemeleri ölçmemizi saplar. Bu çalışmada Manisa bölgesinden toplanmış toprak örneklerin frekansa bağlı manyetik süseptibilitelerini ölçmek ve sonuçları haritalandırmaktır. Bu amaçla Bartington LTD. ölçüm sistemi MS2B çift frekans sensörü kullanılarak, 10 mi örnek kaplan içinde yüzey ve toz örnekler düşük (0.465 kHz) ve yüksek (4.65 kHz) frekans 80 A/m lik alternatif genlik altında ölçümler alındı. Düşük ve yüksek frekansa karşılık gelen iki % değerini elde etmek için herbir frekansta ölçüm alındı. Yüksek-düşük frekansta manyetik süseptibilite, Manisanın sanayi merkezinin, yerleşim alanlarının ve tarım arazilerinin yüzey topraklarından ve toz örneklerinden toplanan yaklaşık 180 örnek için elde edilmiştir. Bu değerler yardımıyla araştırma bölgesi için süseptibilite haritası çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
X ABSTRACT Magnetic susceptibility is a convenient measure of determining the concentration of magnetic materials by rapid and non-destructive means. In this study our aim is measurement and interpretation of frequency dependent susceptibility (xFD). The Bartington Intsruments LTD. MS2B Dual Frequency Sensor accept 10 ml sample in plastic containers and measures susceptibility within alternative current magnetic field amplitude of 80 A/m at low frequency (0,465 Hz) and high frequency (0,465 kHz). Samples are measured of each frequency to obtain two values of % corresponding to the low and high frequency. High-low magnetic susceptibility, were determined for 180 samples collected from topsoils of the non-contaminated soils and territory of the industrial center of MANİSA. It has been shown that there are relationship between magnetic susceptibility and topsoil and mapped.