Preparation conditions and characterization on YBCO superconductors
  1. Tez No: 151191
  2. Yazar: SEDA OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL KOCABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Sıvı azot sıcaklığının üzerinde süperiletken olan ilk materyal olarak YBCO bulunmuştur. Kimyası, kristal yapısı ve fiziksel özellikleri arasında çok ilginç ve karmaşık bir bağlantı bulunmaktadır. Değişken oksijen içeriğine sahip bir boyutlu bakır- oksijen zincirleri ile süperiletkenliğin oluştuğu iki boyutlu bakır-oksijen piramitsel düzlemler arasında çok güç algılanan bir elektronik yük dengesi oluşmaktadır. Oksijen eksikliği bulunan YBCO'da CuO zincirlerindeki oksijen yapıdan ayrılmıştır. Buna bağlı olarak, 90 K'da süperiletkenlik 0 < x < 0.2 için, 60 K'da ise 0.3 < x < 0.55 süperiletkenlik ve de 0.55 < x
Özet (Çeviri)
YBCO was the first material found to be superconducting above nitrogen temperature. It exhibits a very interesting and complex relationship between its chemistry, crystal structure and physical properties. A very subtle electronic charge balance exists between the one dimensional cooper-oxygen chains, which have variable oxygen content and the two dimensional cooper-oxygen pyramidal planes, where superconductivity originates. In oxygen deficient YBCO, oxygen is removed from the CuO chains. Related to this, 90 K superconductor is obtained for 0< x