R1 n+1 Minkowski uzayında paralel hiperyüzeylerin eğrilikleri arasındaki bağıntılar
Relations between curvatures of hypersurfaces in Minkowski space in R1 n+1
  1. Tez No: 114424
  2. Yazar: MERYEM AKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÖRGÜLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Çalışmamız iki bölüm halinde düzenlenmiştir. I. Bölümde, Riemann manifoldları, En n-boyutlu Öklidiyen uzaymmm hiperyüzeyleri ve Minkowski uzayı ile ilgili temel kavramlar yer almaktadır. Ayrıca En Öklid uzayında paralel hiperyüzeylerin eğriliklerine ilişkin teorem ler ifade edilmiştir. II. Bölümün, 1. kısmında R^+1 Minkowski uzayında paralel hiperyüzeylerle ilgili temel kavramlar verildikten sonra i?“+1 in hiperyüzeyleri için bilinen Gauss eğriliği ve ortalama eğrilik paralel hiperyüzeyler için hesaplanmıştır. II. Bölümün 2. kısmında ise i?”+1 in hiperyüzeyleri için bilinen Ki 1 < i < n yük sek mertebeden Gauss eğrilikleri cinsinden paralel hiperyüzeylerin genelleştir ilmiş Gauss ve Ortalama eğrilikleri hesaplanmıştır. Ayrıca paralel hiperyüzey lerin Gauss ve Ortalama eğriliklerinin bazı özel durumlarda sabit olduğu elde edildi.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY This study has been arranged in two chapters. In the first chapter, basic concepts related with Riemannian manifolds, hypersurfaces of Euclidean space with En n-dimensional and Minkowski space have been included. Besides, theoremson curvature of parallel hypersurfaces in En Euclidean space have been stated. In the first section of the second chapter, after the basic concepts related with parallel hypersurfaces in i?“+1 Minkowski space have been given, Gauss curvature and mean curvature, which are known for hypersurfaces of i?”+1, have been calculated for parallel hypersurfaces. In the second section of the second chapter, generalised Gaussian and mean curvature of parallel hypersurfaces from the kind of already known Ki 1 < i < n higher order Gaussian curvature have been calculated for hypersurfaces of RT+1. Besides, in some special cases curvatures of parallel hypersurfaces have been calculated as constant.