Bazı sıvı geçiş metallerinin iyonlar arası etkileşme potansiyelleri ve yapı faktörleri
Interatomic effective potentials and structure factors of some liquid transition metals
- Tez No: 114550
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞADAN KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
III ÖZET Sıvı geçiş metallerinin yapısal ve termodinamik özelliklerini belirlemek için yapı lan çalışmalar, son yıllarda oldukça yoğunlaşmıştır. Bu çalışmada sıvı metallerin yapı sını açıklamak için yaygın olarak kullanılan pseudopotansiyel yaklaşımlar incelenmiş tir. Geçiş metallerinin band yapılan açıklanarak, ilk kez 3d geçiş metallerine uygula nan Bretonnet - Silbert ( BS ) model pseudopotansiyeli anlatılmıştır. 4d geçiş metalle rinden Zr ve Pd ile kıymetli metaller olan Cu, Ag ve Au sıvı metallerinin BS model potansiyeli uygulanarak yapı faktörleri S(q) belirlenmiştir. Hesaplanan yapı faktörü değerleri deneysel çalışmalarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In the past decade, the investigations related to determine the structural and thermodynamic properties of liquid transition metals have been increasingly studied. In this work, known the pseudopotential approximations have been generally investigated. Bretonnet - Silbert (so - called BS ) model potential is examined by applying to 3d transition metals via the band structure factors S(q) of 4d liquid transition metal Zr and Pd together with the noble liquid metals Cu, Ag, Au are determined by applying BS model potential. Also, calculated ours structure factors are compared with the experimental data avaliable.