Yitriyum içeren süperiletken bileşiklerin fiziksel özellikleri
Physical properties of superconductor compounds containing yittrium
- Tez No: 114551
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER ÖZBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
IV ÖZET Yapılan bu çalışmada, yitriyum içeren süperiletken bileşiklerin fiziksel özellikleri üzerinde durulmuş, yitriyumun bileşiklerdeki etkileri araştırılmıştır. YBCO bileşikleri 1-2-3 süperiletkenleri olarak adlandırılır. Yüksek sıcaklık süperiletkenliği, günümüzün önemli araştırma alanlarından birisini teşkil eder ki bu alanda en yoğun çalışılan bileşiklerin başında YBCO 1ar gelir. Fizikçilerin en büyük amacı yüksek sıcaklık süperiletkeni olarak adlandırılan bu bileşikleri oda sıcaklığında elde edebilmek üzerine yoğunlaşmıştır. Eğer bu gerçekleşirse ulaşım kolaylığı ve enerji tasarrufu gibi bir çok alanda hayatı kolaylaştıracak, tasarrufu ön planda tutacak teknojiler üretilebilecektir. Bu çalışmada incelediğimiz Yitriyum elementi II. tip bir süperiletkendir. YBCO süperiletken bileşiklerindeki yitriyum, bu bileşikte yer alan bakır oksit tabakalarıyla birleşerek kritik sıcaklık değerini daha yükseğe çıkarmaktadır. Bununla birlikte normal halde süperiletken olmayan bakır ve oksijen bileşiklerinin yitriyumla bileşik oluşturduğunda süperiletken özellik gösterdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work the physical properties superconductor compounds containing yittrium were investigated and the effect of these properties were examined. YBCO compounds are named as 1-2-3 superconductor. High temperature superconductivity is one of the most important research areas and YBCO compounds is most studied in this area. The purpose of physicist is to obtain high temperature superconductors at room temperature.If this achieved a lot of technologies which will make transportation and energy disposition as being a thing of importance. The yittrium element which we investigated in this study is an II. type superconductor. Yittrium in YBCO superconductors compounds have combined C11O2 layers in this compounds and have increased the critical temperature. However copper and oxygen has showed superconductor properties when combined with yittrium.