Bazı heterosiklik aldehitler ile aminlerden yeni schiff bazlarının ve Co(III), Ni(II), Cu(II) komplekslerinin sentezlenmesi ve yapılarının aydınlatılması
  1. Tez No: 114561
  2. Yazar: KORAY SÜRÜCÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRGÜL ERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
BAZI HETEROSİKLİK ALDEHİTLER İLE AMİNLERDEN YENİ SCIIIFF BAZLARININ VE Co(lll), Ni(ll), Cu(ll) KOMPLEKSLERİNİN SENTEZLENMESİ VE YAPILARININ AYDINLATILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Koray SÜRÜCÜOĞLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2001 ÖZET Bu çalışmada önce iki heterosiklik aldehit ile iki iane sikloaminin kondenzasyon tepkimesi ile iki tane Schiff bazı sentezlendi. Heterosiklik aldehit olarak; 3-tiyofenkarboksaldehit ve 1-formilpirolidin, amin olarak; 1,2- diaminobenzen ve 1,2-diaminosikloheksan alındı. Schiff bazlarının yapılan element analizleri, FTIR, 'H-NMR ve UV-GB spektrumları ile aydınlatıldı. Co(lll), Ni(ll) ve Cu(ll) komplekslerinin yapıları element analizleri, manyetik duyarlılık ölçümleri, FTIR, UV-GB spektrumları ve termal analizler (TGA) ile aydınlatıldı. Bazı komplekslerde Schiff bazlarının metal iyonuna imin azotundan, bazılarında ise imin azotunun yanında, pirolidin halkasındaki azot atomundan bağlandığı görüldü. Komplekslerde M:L oranının 1:1 ve 1:2 olduğu görüldü. Komplekslerin üç tanesinin tetrahedral, diğer üçünün ise oktahedral yapıya sahip olduğu görüldü.Bilim Kodu : 405.01.01 Anahtar Kelimeler :Schiff bazları, magnetik suseptibilite, UV-Görünür Bölge spektroskopisi Sayfa Adeti :57 Tez Yöneticisi :Prof. Dr. Birgül ERK
Özet (Çeviri)
SYNTIIKSIS AND INVESTIGATION Ol NEW SCIIIFF BASKS FROM SOME HETEROCYCLIC ALDEHYDES AND SOME IMINO AC IDS AND THEIR Co(III), Ni(ll) AND Cu(ll) COMPLEXES (M. Sc. THESIS) Koray SÜRÜCÜO?LU CAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2001 ABSTRACT In this work two Schiff bases have been synthesized by the condensation reaction of two heterocyclic aldehydes namely 3-thiophere carboxaldehyde and 1-formyl pyrrolidine with 1,2-diaininobenzene and 1,2- diaminocyclohexane alternatively. Schiff bases obtained have been characterized by their elemental analyses, FT1R, 'H-NlvlR and UV-VIS spectral data. Co(III), Ni(II) and Cu(II) complexes of the Schiff bases have been prepared using the template method and characterized by elemental analyses, magnetic susceptibility measurements, thermal analyses (TGA), FT1R and UV-VIS spectra. Some of the Schiff bases were found to be binded to metal ion with imino nitrogen, and in addition to imino nitrogen, with nitrogen atom in pyrrolidine ring. Metal to ligand ratio were found to be 1:1 and 1:2 for the complexes. Three of the complexes have been found to have tetrahedral geometry, and other three complexes have been found to have octahedral geometry.Science Code : 405.01.01 Key Words : SchifTbases, magnetic susceptibility, UV-VIS spectroscopy Page Number : 57 Adviser : Prof. Dr. Birgiil KRK