BSD freze tezgahlarında optimum zaman, maliyet ve kalite açısından üretim için bir bilgisayar programının hazırlanması
- Tez No: 114562
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKADİR GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
BSD FREZE TEZGAHLARINDA OPTIMUM ZAMAN, MALİYET VE KALİTE AÇISINDAN ÜRETİM İÇİN BİR BİLGİSAYAR PROGRAMININ HAZTOLANMASI (Yüksek Lisans Tezi) Ali Rıza MOTORCU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2001 ÖZET Bu çalışmada, BSD (Bilgisayarlı Sayısal Denetim) Freze tezgahında işlenecek bir iş parçasının en düşük üretim zamanı, en düşük üretim maliyeti ve en ideal yüzey pürüzlülük kriterlerine göre üretilmesini sağlayacak işleme parametrelerinin seçimini yapan bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Kesme hızı, kesici takım çapı, talaş derinliği, ilerleme değeri ve paso sayısı için optimizasyon işlemi yapılmıştır. Optimizasyon kriterlerini modellemek için takım ömrü modellerinden“Genişletilmiş Taylor Ömür Denklemi”kullanılmıştır.“Tam Tarama”optimizasyon yöntemi kullanılarak amaç fonksiyonları sağlayan optimum işleme parametreleri elde edilmiştir. Geliştirilen program Turbo Pascal 7.0 dilinde hazırlanmıştır. Bilim Kodu : 626.12.01 Anahtar Kelimeler : Optimizasyon, Üretim Süresi, Üretim Maliyeti, Yüzey Pürüzlülüğü, BSD Freze Tezgahı, Frezeleme. Sayfa Adedi : 117 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Abdulkadir GÜLLÜ
Özet (Çeviri)
11 DEVELOPING A PROGRAM FOR MACHINING PARTS ON CNC MILLING MACHINES ACCORDING TO OPTIMUM TIME, COST AND QUALITY (M. Sc. Thesis) AH Rıza MOTORCU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2001 ABSTRACT In this study, a program which can select machining parameters enabling parts to be machined on a CNC milling machine in the least machining time, machining cost and ideal surface roughness. Some parameters like that cutting speed, cutter diameter, depth of cut, feed rate and number of cutting have been optimised. In order to establish the metod of optimisation criteria the“Expanded Taylor Tool Life Equation”was selected among other tool life models. Optimum cutting parameters which provides the goal function were obtained by using“Full Scanning”optimisation method. The developed program was written in Turbo Pascal 7.0. Science Code : 626.12.01 Key Words : Optimization, Machining Time, Machining Cost, Surface Roughness, CNC Milling Machine, Milling. Page number : 117 Adviser : Assist. Prof. Abdulkadir GÜLLÜ